Decizia Ministerului Educației și Cercetării Naționale de a-l schimba, de la 1 septembrie, pe inspectorul școlar general adjunct al IȘJ Neamț prof. Mihai Floroaia cu prof. Ioan Milea i-a surprins și nu prea pe cei de la vârful învățământului nemțean.
Ce pare surprinzător, înainte cu o zi de instalarea noului inspector, este starea de normalitate „denunțată” de șeful Inspectoratului Școlar, prof. Viorel Stan. Normalitatea constă în faptul că prof. Floroaia se va întorce pe postul de pe care a plecat, adică pe cel de director al Postlicealei Sanitare de Stat din Piatra-Neamț.
„Este o stare de normalitate. Domnul Floroaia a fost numit inspector adjunct în momentul în care era director la Postliceală. Acum, pentru că nu i s-a mai prelungit mandatul, unde ar trebui să se întoarcă? De unde a plecat, nu? Nu este niciun secret. Mihai Floroaia va fi director al Postlicealei Sanitare de Stat”, a precizat inspectorul Stan.
Nu aceeași schemă de normalitate se va aplica și în cazul profesoarei Irina Gângă, actuala directoare a Postlicealei Sanitare, cea care a plecat de pe postul de director adjunct la Colegiul Tehnic (Forestier) din Piatra-Neamț. Potrivit „generalului”, aceasta va ajunge la catedră, deoarece, între timp, un post de director adjunct de la Colegiul Tehnic (Forestier) a fost desființat.
Contactată telefonic, profesoara Irina Gângă nu a părut surprinsă de mutările care vor avea loc în aceste zile însă a dat o declarație foarte savuroasă.
„Eu, Irina Gângă, profesoară de limba și literatura română, mă voi întoarce pe un post pe care l-am câștigat prin concurs. Ce se va întâmpla mai departe? Poate că e scris în stele…”, a precizat prof. Gângă.
Apropo de stele, la nivel de bârfă care în Neamț se confirmă de cele mai multe ori, circulă zvonul că un partid de culoare roșie va avea grijă de cea care a pierdut postul de director de la Postliceala Sanitară de Stat și cel de director adjunct de la Colegiul Tehnic (Forestier), să nu rămână doar pe postul pe care l-a câștigat prin concurs. Dacă se va întâmpla acest lucru, atunci se va reintra în normal la Inspectoratul Școlar Județean Neamț. (M. TEODOROF)