Încasările din lunile de vară, de la telegondolă, demonstrează că instalația se poate autofinanța, cel puțin așa susține administratorul special al Perla Invest, Lucian Morozan.
Numai din încasările făcute pe 9 august se poate acoperi factura lunară la energia electrică, în valoare de aproximativ 17.000 de lei.
„Ieri, pe 9 august, s-au încasat 18.224 lei și așteptăm să vedem dacă egalăm luna august 2015, când încasările au fost de 572.000 lei. În luna iulie din acest an au fost încasări de 385.000 lei, cu aproape 100.000 de lei mai mult decât în iulie 2015”, a declarat Lucian Morozan, administrator special la Perla Invest.
Chiar și așa, de respectivele încasări nu se bucură nicidecum pietrenii, prin municipalitate, chiar dacă a preluat creditul făcut de societatea Perla Invest pentru respectiva instalație. Cum Perla Invest este în procedura de insolvență, soarta veniturilor din încasări este decisă de administratorul judiciar și de creditori, nu de altcineva, conform celor spuse de Lucian Morozan.
Prețurile biletelor la telegondolă nu s-au schimbat prea mult de-a lungul anilor. Astfel, conform informațiilor oferite de administratorul Perla Invest, între 2008 și 2012, prețul unui bilet pentru adulți a fost de 15 lei, pentru o călătorie dus-întors. Din 2012 în 2014, acesta a fost majorat la 16 lei și, începând cu 2014 până prezent, un bilet pentru o călătorie dus-întors valorează 20 de lei.
În cea mai bună lună din toate cele în care a funcționat telegondola s-au vândut aproximativ 53.000 de bilete.
„Cea mai bună lună ca încasări a fost august 2009, când am avut încasări de 796.000 lei. Atunci, într-o singură duminică, am încasat 61.411 lei, iar în întregul weekend care a inclus acea zi de duminică, încasările au fost de 122.000 lei”, a adăugat Lucian Morozan. (Andreea AMARIEI)