Purtarea măștii la orele de educație fizică rămâne motiv de dispută la nivel național. Fiindcă se raportează mai mult la contextul epidemiologic din acest moment, ministrul Vlad Voiculescu nu cedează rugăminții oficiale a ministrului Sorin Cîmpeanu. Și pare să nu fie dispus nici măcar la a căuta soluții. Ceea ce era de așteptat de la un ministru care ar trebui să fie preocupat și de sănătatea prin educație fizică a elevilor.
Într-o ultimă replică postată aseară pe pagina sa de Facebook, ministrul Sănătății și-a nuanțat poziția în această chestiune. Vlad Voiculescu a afirmat că masca nu este obligatorie „dacă ora de sport se desfășoară în aer liber, cu respectarea distanței fizice recomandate între elevi”. Dar când „ora de sport se desfășoară în interior, atunci recomandarea fermă a Ministerului Sănătății este să se poarte masca”. Argumentele acestuia le puteți citi aici.
Ministrul Sorin Cîmpeanu i-a solicitat ministrului Vlad Voiculescu să elimine obligația ca elevii să poarte masca la orele de educație fizică, indiferent dacă acestea se desfășoară în aer liber sau în sala de sport, cu menținerea distanței de 2 metri. Argumentele ministrului Educației au făcut referire și la deciziile luate de alte țări europene. Eliminarea obligației purtării măștii la orele de educație fizică este susținută și de sindicaliștii din Învățământ și de părinți, din aceleași motive invocate de ministrul Educației.
Dincolo de declarații, rămâne de văzut care va fi nuanța finală în actul normativ pe care ministrul Sănătății ar urma să-l adopte.
C.I.