Copiii de grădiniță și elevii au revenit de astăzi, 31 octombrie, la cursuri, după prima vacanță de o săptămână din primul anul școlar cu 5 module de studiu. Acest al doilea modul durează până pe 22 decembrie și este cel mai lung, cu aproape 8 săptămâni de cursuri. Însă, este fragmentat de minivacanța de Sfântul Andrei și Ziua Națională, ce pică miercuri și joi, nefiind exclus ca Guvernul să decidă zi liberă și pentru vineri.
Urmează vacanța de iarnă, din perioada 23 decembrie – 8 ianuarie, conform noii structuri a anului școlar, după care al treilea modul de studiu din perioada 9 ianuarie – 17 februarie. Elevii din județul Neamț vor avea săptămâna de vacanță decisă de Inspectoratul Școlar în perioada 20-26 februarie, după cum am anunțat în premieră (detalii aici). Modulul 4 de cursuri se desfășoară în perioada 27 februarie – 6 aprilie, urmat de vacanța de Paști stabilită în perioada 7-18 aprilie și ultimul modul din perioada 19 aprilie – 16 iunie.
Reamintim că tezele nu mai sunt obligatorii în acest an școlar, potrivit modificărilor aduse de fostul ministru Sorin Cîmpeanu, dar profesorii pot decide astfel de evaluări. Elevii trebuie să aibă minim de note în acest an școlar funcție de câte ore sunt alocate săptămânal fiecărei materii, după formula N+3, unde N este numărul de ore din planul cadru și vor avea încheiată o singură medie anuală per disciplină.
În schimb, evaluările naționale pentru elevii diin clasele a II-a, a IV-a și a VI-a au fost menținute și vor avea loc în perioada 9-25 mai. Absolvenții de gimnaziu vor încheia cursurile în 9 iunie și vor susține evaluarea națională în perioada 19-22 iunie.
C.I.