În pragul sărbătorilor de iarnă, Asociația Culturală „Eu Cred”, cu sprijinul Primăriei orașului Bicaz, organizează un eveniment dedicat colindelor și bucuriei Crăciunului. Concertul, intitulat „Iisus, bine-ai venit!”, va avea loc duminică, 22 decembrie 2024, începând cu ora 14:30, la Casa de Cultură a orașului Bicaz. Intrarea este liberă!
Acest eveniment reunește toate grupurile coordonate de Marius Coșerariu, însumând peste 100 de copii și tineri din diverse zone ale Văii Muntelui, până la Roznov. Participanții sunt membrii grupurilor folk „Raze de folk” Bicazu Ardelean, „Ecoul Munților” Grințieș, „Mugurașii Hangului” Hangu, „Mlădițe Pângărățene” Pângărați și „Aripi de folk” Roznov.
Invitații speciali ai evenimentului includ Corul preoților și preoteselor din Bicazu Ardelean, precum și interpreții Maria Emilia Covasan, Mara și Ghiță Alexa, alături de Cosmin Caia.
Concertul marchează un moment special la sfârșitul anului, fiind o sărbătoare a comunității și a muzicii folk. Grupurile vor interpreta adaptări folk ale colindelor, aducând astfel o notă modernă și autentică tradițiilor de Crăciun.
Organizatorii principali sunt Asociația Culturală „Eu Cred” și Asociația Pro Grințieș, alături de partenerii media „Ecoul Munților” și „Mesagerul de Neamț”.
Marius Coșerariu, coordonatorul evenimentului, a transmis un mesajul său către locuitorii Văii Muntelui: „Un eveniment de suflet în care se vor reuni cei peste 100 de copii și tineri ai Asociației Culturale „Eu Cred”, la care vă așteptăm să ne fiți alături, să simțim împreună magia Crăciunului.”
Alexandru Andrieș