Administrația Națională de Meteorologie prognozează un sfârșit de săptămână cu temperaturi plăcute și condiții meteo relativ favorabile, în județul Neamț, în intervalul 31 mai – 2 iunie.
Pe parcursul zilei de sâmbătă, 31 mai, vremea va fi plăcută, cu cer mai mult senin în prima parte a zilei. Spre seară și noaptea, sunt posibile înnorări temporare și averse slabe. Temperaturile vor fi în creștere, cu maxime ce pot atinge 25-26 de grade Celsius, iar minimele vor coborî până spre 10 grade în zonele joase și 7-8 grade în zonele montane.
Pentru ziua de duminică, 1 iunie, de Ziua Copilului, ANM anunță că temperaturile vor continua să crească, ajungând local la 27-28 de grade. Cu toate acestea, în a doua parte a zilei și seara, sunt prognozate averse, descărcări electrice și, izolat, condiții de grindină, în special în zona de munte. Vântul va fi slab până la moderat, cu posibile intensificări scurte în timpul manifestărilor de instabilitate atmosferică.
Denisa POPA
Foto: ANM