Municipiul Piatra-Neamț, în parteneriat cu Clubul Montan Român, organizează mâine, 25 iunie, de la ora 12:00, la Teatrul Tineretului, evenimentul care celebrează 30 de ani de la prima ascensiune românească pe Everest.
Pe 17 mai s-au împlinit trei decenii de la prima ascensiune românească pe vârful Everest, reușită istorică realizată de alpinistul pietrean Ticu Lăcătușu, omul care a dus numele orașului nostru până pe Acoperișul Lumii. Zilele Municipiului Piatra-Neamț reprezintă momentul perfect pentru a celebra acest eveniment extraordinar.
În cadrul evenimentului vom retrăi împreună această performanță remarcabilă, chiar prin vocea lui Ticu Lăcătușu. Ne va împărtăși gânduri, amintiri și lecții de viață adunate în ani de expediții, curaj și visuri urcate pas cu pas, până la peste 8.800 de metri altitudine.
Pe scenă îi vor fi alături oameni dragi care i-au fost sprijin în momente-cheie ale carierei sale și care, fiecare în felul său, a contribuit la acest drum extraordinar.
Evenimentul este deschis publicului și vă invităm să fiți parte dintr-o întâlnire cu un om care ne inspiră prin perseverență, modestie și dragoste pentru munte.
Serviciul Promovare și Mass-Media, Primăria Piatra Neamț