O nouă alianță parlamentară, numită Alianța Întâi România s-a format de miercuri, 18 iunie, cu scopul declarat de a sprijini reformele pro-europene ale viitorului Guvern, indiferent care va fi acesta. Sprijinul vine la pachet și cu anumite condiții.
Din această alianță ar face parte aproximativ 35 de deputați și senatori, unii sunt membri ai partidelor SOS și POT, dar și câțiva dintre cei neafiliați, care au părăsit aceste formațiuni în ultima perioadă. Nu au fost publicate numele celor care fac parte din această alianță și nu există, până în momentul redactării acestui material, informații despre un document oficial pentru constituirea acestei noi alianțe.
Ciubuc: „Dacă nu se acceptă aceste condiții, NU votăm guvernul!”
Din Neamț ne-a declarat că face parte din această alianță deputatul Ciprian Ciubuc, fost S.O.S. România. Un alt deputat de Neamț care și-a părăsit partidul pe listele căruia a fost ales, senatorul Paul Gheorghe s-a afiliat grupului parlamentar PSD , deci nu se pune problema să participe la acest nou proiect politic.
Despre accederea sa în noua alianță parlamentară, deputatul Ciprian Ciubuc ne-a transmis următorul comunicat de presă:
„Ieri, alături de alți 34 de colegi parlamentari, am constituit un pol parlamentar transpartinic – o alianță suveranistă solidă, formată din senatori și deputați de la S.O.S. România, POT și din rândul neafiliaților. Nu mai e timp de jumătăți de măsură sau compromisuri sterile. România are nevoie de acțiune, nu de vorbă goală.
Această alianță nu este împotriva Europei, ci împotriva trădării intereselor naționale sub pretextul “europeanizării”. Noi suntem europeni prin istorie și cultură, dar vrem o Românie respectată, nu umilită. Am spus clar: vom susține viitorul guvern doar dacă acesta va adopta măsuri radicale pentru reconstrucția economică și apărarea suveranității României.
Noi, parlamentarii Alianței “Întâi România”, am decis prin vot unanim: cinci reforme esențiale, ne-negociabile. Nu contează cine formează guvernul – dacă vrea votul nostru, să livreze!
- Reforma administrativ-teritorială – mai puține primării, mai puțini bugetari degeaba. Este inadmisibil să continuăm să risipim banii românilor pe structuri umflate artificial și total ineficiente.
- Reforma aparatului bugetar – în forma actuală, este o frână pentru întreaga societate. Presiunea pe mediul privat este uriașă, iar statul risipește, nu administrează.
- Reforma justiției – cetățenii s-au săturat de nedreptate și impunitate. Magistrații care greșesc trebuie să răspundă. Destine distruse și milioane pierdute la CEDO nu pot rămâne fără vinovați.
- Reforma educației și a sănătății – două domenii esențiale care astăzi zac în ruină. Nu mai acceptăm cârpeli și promisiuni fără acoperire. Este nevoie de restructurare profundă și direcții clare.
- Susținerea capitalului românesc – IMM-urile noastre trebuie sprijinite real, nu sufocate. Nu mai acceptăm să plătească românii prețul incompetenței guvernanților! Suntem categoric împotriva oricărei creșteri de taxe și impozite pe spinarea salariaților și antreprenorilor români.
Vreți bani la buget? Atunci aveți curajul să taxați corect multinaționalele și să măriți redevențele pentru resursele țării – de la 7% la minimum 30%.
Dacă nu se acceptă aceste condiții clare, ferme și de bun-simț, atunci să fie limpede: NU votăm guvernul!”.
Monica Ionescu spune pas, și are cuvinte dure pentru noua alianță
Avocatul Monica Ionescu, deputat de Neamț neafiliat, fost membru al POT, nu dorește să facă parte din această alianță, declarând că are rezerve serioase față de astfel de mișcări politice.
“Alianțe parlamentare? Nu, mulțumesc. Hai să le spunem „declarații de intenție la vedere”. De ieri, am fost în mod repetat întrebată de mai mulți cetățeni dacă m-am alăturat, în calitate de parlamentar neafiliat, așa-zisei formațiuni „Alianța Întâi România”.
Răspunsul e simplu: NU.
Și nu e doar o simplă negare. E o poziționare.
Am rezerve serioase față de aceste mișcări politice în care unii aleg să părăsească partidele pentru care au fost votați, ca apoi să anunțe „viziuni noi” și „inițiative curajoase”.
Pentru mine, sună mai degrabă a lipsă de loialitate față de electoratul care i-a susținut.
Inițiatorii alianței susțin că li s-au alăturat „mai mulți colegi neafiliați” – dar, bizar, nu știe nimeni cine.
Și uite așa, numele meu a început să fie asociat cu această inițiativă.
– Nu poți susține că „s-au alăturat colegi neafiliați”, fără să precizezi cine sunt.
– Nu poți construi o alianță pe presupuneri. Politica se face cu angajamente scrise, proceduri respectate și nume publicate — nu cu tăceri elocvente.
Pentru că atunci când se creează confuzie în rândul cetățenilor, nu doar că le disprețuiești inteligența — îi determini să piardă încrederea în democrație.
Dacă această alianță chiar există, atunci trebuie să se publice numele tuturor celor implicați – inclusiv al neafiliaților.
Pentru că altfel, nu facem politică – facem teatru de varieteu. Cu scenetă, aplauze de duzină și final incert”, a transmis deputatul Monica Ionescu.
Angela Croitoru