Vasile Ouatu, cunoscut om de afaceri din Neamț, a murit la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași, unde era internat după ce a fost testat pozitiv la Covid 19. Cunoscut în special pentru activitatea sa ca președinte al Clubului de Volei Unic Piatra Neamț, a fost și viceprimar al municipiului. Este prima victimă a noului coronavirus în Neamț și a treia din țară. Inițial știrea a fost dată de un ziar din Iași, apoi a venit comunicatul oficial. (M.N.)
Comunicatul oficial.
În această seară s-a înregistrat al treilea deces pe teritoriul României al unei persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19).
Este vorba despre un bărbat în vârstă de 70 de ani care a fost internat în Spitalul Județean Piatra Neamț. A fost confirmat pozitiv în data de 19 martie 2020 și în data de 20 martie 2020 transferat la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași.
Pacientul avea afecțiuni cronice preexistente (diabet, hipertensiune arteriala).
În urma anchetei epidemiologice nu s-a constat istoric de călătorie sau contact cu o persoană infectată.”
6 comentarii
Cum nu s-a constatat ca a intrat in contact cu o persoana intectata ? A fost prezent la Sala Polivalenta. Toti s-au imbolnavit acolo
Corect de acolo a plecat cazu Constanța ,profesorul,fetița și cîți ori mai fi!!! Aveți teste pt toți?
Dumnezeu să-l odihnească!
Buna zoua !
Odihneasca-se in pace!
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!