
În focarul COVID-19 de la creșa din cartierul Dărmănești mai este încă o angajată care a primit astăzi rezultatul pozitiv la test. Sunt infectate 7 angajate, din cele 9 în total, dintre care două asistente medicale. Focarul a izbucnit în 14 iulie și în urma testărilor inițiale au fost depistate șase angajate pozitive, toate internate în spital din 16 iulie. Din ancheta epidemiologică reiese că una din angajate a mers, în 7 iulie, la medicul de familie, acuzând dureri de spate. A primit rețetă și concediu medical, iar starea ei a evoluat cu febră, dureri în gât și amețeli. S-a întors la serviciu în zilele de 13 și 14 iulie, iar medicul de familie a anunțat DSP Neamț, în 14 iulie, că are o pacientă cu simptome COVID-19 care lucrează la creșă. Unitatea a fost închisă din 15 iulie și urma să fie dezinfectată.
Apariția acestui focar a dus la închiderea pe termen nelimitat a tuturor celor 5 creșe, unde erau îngrijiți 130 de copii, măsură ce a stârnit nemulțumirea părinților nevoiți să găsească rapid soluții. Decizia a fost luată de Comitetul Local pentru Situații de Urgență din cadrul Primăriei Piatra-Neamț. Creșele au fost deschise de la 1 iulie pentru copiii care deja erau înscriși: „Este o decizie în sprijinul părinților copiilor preșcolari din municipiul Piatra Neamț prin care le oferim posibilitatea să-și ducă copiii la creșe în perioada verii. Siguranța copiilor este o prioritate pentru noi, de aceea am luat toate măsurile de protecție necesare: materiale de igienă și dezinfectanți, spații dedicate pentru respectarea distanțării sociale și a efectuării triajului epidemiologic” a declarat primarul Dragoș Chitic la acea vreme.
(C.I.).





