
Despre broșura ce înșiruie problemele românilor – creșterea prețurilor la utilități, nivelul de trai scăzut, numărul prea mare de angajați bugetari, nivelul pensiilor speciale nesimțite, împrumuturile statului la dobânzi foarte mari, greva din educație – a vorbit Manuel Iacob, președintele USR Piatra-Neamț care a concluzionat “Oamenii ăștia au făcut o țară praf!”. Maria Apostol, senatorul Radu Mihail și viceprimarul Marius Irimia au vorbit despre problemele românilor, despre plecarea populației în masă peste hotare, despre “România educată”, rămasă la nivel de slogan în contextul miniștrilor cu doctorate plagiate și acuzații de abuz în serviciu.
La capitolul soluții USR pentru ieșirea din marasm, una dintre singurele spuse cu subiect și predicat a fost cea pentru creșterea salariilor dascălilor care s-ar putea rezolva dacă s-ar reduce sau renunța definitiv la pensiile speciale. Radu Mihail a vorbit chiar despre faptul că pensia specială de 18.000 de lei a premierului Nicolae Ciucă ar ajunge pentru ca 2-3 profesori să trăiască decent. În rest, s-a amintit destul de vag despre faptul că bani s-ar putea găsi dacă s-ar respecta condițiile impuse prin PNRR și cam atât. Probabil, va trebui să citim broșura…
Foarte entuziast, viceprimarul Marius Irimia a început prin a spune că această Carte neagră a guvernării este cadoul pe care USR îl face celor două partide de la conducere, îndemnându-i să o citească foarte bine, să urmeze exemplul USR și să meargă să se întâlnească cu oamenii simpli să le afle probleme și a încheiat astfel: “Să o învățați pe de rost, în ea găsiți și problemele și soluțiile. Va trebui doar să le aplicați!”.
Evident că toți cei care urmăresc mersul politicii românești așteaptă și cartea albă a guvernării USR, alături de aliații de atunci. Așa, pentru un mic remember.
Angela Croitoru
N.R. Participarea presei la conferința USR ( în afară de Mesagerul de Neamț a mai ajuns o televiziune din Pașcani) a fost pe măsura atenției pe care partidul o acordă mass-mediei, preferând o autopromovare prin intermediul rețelelor sociale, unde nu riscă păreri contrare și nici nu este sâcâit cu întrebări.




