După mai mulți ani în care Spitalul Orășenesc Târgu-Neamț era considerat un loc atractiv pentru medicii tineri, unitatea se confruntă acum cu un val de plecări. Doar în ultimele luni au plecat medici din specialități esențiale, iar alții ar fi în pragul de a-și depune demisia.

Medicul gastroenterolog Alina Mihaela Moroșanu a anunțat că, începând cu 1 noiembrie, nu mai este angajata spitalului din Târgu-Neamț. Ea era singurul medic gastroenterolog activ al unității, întrucât colega sa, dr. Georgiana Monac, se află în concediu de creștere a copilului. Situația ar putea lăsa numeroși pacienți cronici fără specialist.
„Motivele mele sunt clare. Nu s-a încercat deloc decontarea navetei — 1.600-2.000 de lei pe lună nu e o sumă mică — și lipsesc condițiile decente pentru practicarea specialității mele. Lipsa medicamentelor, igiena precară și infecțiile raportate în ultima perioadă pun pacienții în pericol. Conducerea spitalului trebuia să facă tot posibilul să-și păstreze medicii”, a declarat dr. Moroșanu.
Aceasta a mai spus că a discutat de mai multe ori problema decontării transportului, însă fără rezultat: „Dr. Mihaela Antohi a fost sunată chiar de un manager de la un alt spital care i-a explicat cum se poate face decontarea navetei, dar a spus că nu are timp pentru asta. De fiecare dată când îi aminteam de acest lucru, mi se spunea să nu mai aduc vorba.”
Nemulțumiri în rândul cadrelor medicale
Un alt angajat al spitalului, care a dorit să-și păstreze anonimatul, susține că plecările vor continua, iar unii medici ar fi supuși presiunilor pentru a pleca, în special cei angajați în mandatul fostului manager. „Există hărțuiri din partea actualei conduceri. Unii colegi sunt împinși să demisioneze”, a declarat sursa.
Potrivit informațiilor obținute de redacție, printre cei care au părăsit deja unitatea se numără și dr. Gabriela Cozma, medic primar de radiologie și imagistică medicală, precum și dr. Iolanda Richter, specialist în recuperare medicală.
Secții rămase fără specialiști
După plecarea dr. Richter, spitalul a rămas fără medic pe specialitatea de recuperare medicală, ceea ce afectează pacienții secției de reumatologie, care nu mai pot beneficia de tratamentele din baza de recuperare a Ambulatoriului. Unele cadre medicale se tem că baza de recuperare ar putea fi închisă dacă nu va fi angajat curând un nou specialist. Totodată, surse din interiorul spitalului afirmă că, în perioada următoare, ar putea pleca și doi anesteziști, soț și soție — un fapt care ar bloca activitatea secțiilor ce necesită anestezie și terapie intensivă.
O eventuală criză de personal medical ar avea consecințe directe asupra activității spitalului, scăderea adresabilității, pierderi financiare, întârzierea actului medical.
Ce înseamnă plecarea medicilor, mai ales a acelora care sunt singuri pe specialitatea lor, este un răspuns pe care ar trebui să-l ofere conducerea spitalului. Chiar dacă vorbim strict despre venituri pe care le-ar putea pierde spitalul.
CTS





