Un bărbat de aproximativ 55 de ani a fost rănit, vineri dimineață, 13 februarie, după ce a fost lovit de un tren în gara CFR Roznov. Incidentul a fost semnalat prin 112 în jurul orei 09:50, iar trenul se deplasa spre Bacău, potrivit informațiilor transmise de ISU Neamț. Este al doilea accident petrecut în gara Roznov în ultimele luni, după ce în luna noiembrie anul trecut o femeie și-a pierdut viața după ce a fost lovită de un convoi de manevră care efectua operațiuni de încărcare cu cereale.La fața locului au intervenit echipaje de la Punctul de lucru Roznov – o autospecială de stingere cu module pentru descarcerare și prim ajutor – precum și o ambulanță SMURD, alături de polițiști.
Pompierii au constatat că victima a suferit traumatisme la nivelul unui membru superior. Bărbatul a primit îngrijiri medicale la locul evenimentului, apoi a fost transportat la spital.
Autoritățile precizează că nicio persoană din tren nu a avut nevoie de îngrijiri medicale. Totodată, salvatorii au acționat pentru asigurarea măsurilor de siguranță și pentru îndepărtarea unei biciclete rămase sub roțile locomotivei.
Poliția a preluat cazul și urmează să stabilească împrejurările exacte în care s-a produs.