Teodor C.D. Onofrei, elev în clasa a X-a, la Liceul “Mihail Sadoveanu” din Borca a obținut medalia de bronz la etapa națională a Olimpiadei de Tehnologia Informației, potrivit informațiilor publicate de Inspectoratul Școlar al Județului (ISJ) Neamț.
Olimpiada s-a desfășurat, în perioada 26–29 mai 2026, la Satu Mare, și este una dintre cele mai importante competiții școlare din domeniul IT, reunind peste 300 de elevi din întreaga țară.
De remarcat aportul adus la această olimpiadă de unitatea de învățământ liceal din Borca, dintre cei 7 elevi care au reprezentat județul la această competiție, 3 au fost elevi ai Liceului „Mihail Sadoveanu” Borca, pe lângă Teodor Onofrei, la Satu Mare au mai fost Georgiana-Denisa Pîcu și Paula-Rafaela Cotîrgășanu (clasa a XII-a), lotul județean fiind însoțit de profesorul Ștefan Sabie.

Felicitări, Teodor, pentru această performanță care răsplătește munca, perseverența și pasiunea pentru acest domeniu!
Îi felicităm, de asemenea, pe toți elevii participanți pentru efortul depus și le dorim mult succes în competițiile viitoare!”, a transmis conducerea liceului din Borca.
Angela Croitoru






