Specialiștii din cadrul DGASPC Neamț continuă demersurile administrative și medicale pentru cele 10 persoane care au fost relocate din centru din Bihor la cel din localitatea Păstrăveni, județul Neamț (amănunte aici). Momentan autoritățile sunt implicate în stabilirea situației medicale ale beneficiarilor, aceștia fiind programați la medici de diverse specialități. De menționat este faptul că în ce privește situația familială, nu au fost înregistrate solicitări pentru a fi luați acasă.
„Beneficiarii relocați de la Bihor sunt în continuare la Centru de la Păstrăveni unde s-au integrat. Aceștia sunt programați la specialiști pentru evaluări medicale complexe, pentru a li se putea stabili exact un diagnostic și medicația necesară pentru afecțiunile de care suferă. Nu au fost cazuri în care să se intereseze membri ai familiilor și nimeni nu și-a exprimat dorința de a-i lua în familie”, anunță DGASPC Neamț.
Reamintim că transferul beneficiarilor a avut loc pe 1 iulie, cele peste 400 de persoane ajungând în mai multe centre din țară. 10 dintre ei au fost transportați cu ambulanțele la locația din Păstrăveni care este în subordinea DGASP Neamț. La finele primei decade a lunii iulie Guvernul a decis să aloce bani din Fondul de rezervă bugetară pentru aceste persoane, iar județul Neamț va beneficia de puțin peste jumătate de milion de lei (amănunte aici). Parte dintre cei asistați nu au acte de identitate, urmând a fi inițiate demersuri pentru emiterea de noi documente.
(G. S.)






