Rezerviștii cu domiciliul în județul Neamț vor fi convocați, în perioada 14-18 septembrie, pentru activități de pregătire în unitățile militare în care sunt repartizați. Acțiunea face parte din exercițiul de mobilizare MOBEX NT-SV-BT-26, organizat de Ministerul Apărării Naționale și desfășurat simultan în județele Neamț, Suceava și Botoșani.
Fiecare rezervist convocat va participa o singură zi la activitățile programate. Documentele de convocare vor fi înmânate de angajați ai Ministerului Afacerilor Interne.
Potrivit MApN, angajatorii sunt obligați să permită participarea rezerviștilor salariați la exercițiu. Aceștia beneficiază de concediu suplimentar plătit, pe baza adeverinței emise de centrul militar.
În Neamț, exercițiul va include și verificarea modului în care sunt pregătite autoritățile administrației publice locale, instituțiile publice și operatorii economici. Evaluarea va fi realizată de Administrația Națională a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale.
Astfel de exerciții sunt organizate pe timp de pace și urmăresc să testeze gradul de încadrare cu personal și disponibilitatea materialelor necesare structurilor implicate în apărarea și securitatea națională. Exercițiul MOBEX NT-SV-BT-26 este organizat în baza legislației privind pregătirea populației, economiei și teritoriului pentru apărare.
În județul Neamț, o acțiune similară a avut loc și în anul 2018.
M.N.

Parteneri
Mesagerul Bacău
Povestea lui Teodor Negoiță, primul român ajuns la Polul Nord, pictată de un artist spaniol pe școala din Sascut pentru a combate abandonul școlar
ZCH
Exercițiu de mobilizare în Neamț, Suceava și Botoșani. Rezerviștii vor fi chemați la unitățile militare
NewsEdge
Președintele CNA cere o lege împotriva dezinformării: „Nu putem continua așa”. România, „în prima linie” a fenomenului
BusinessEdge
Băncile centrale și-au redus achizițiile la 57 de tone de aur în primul trimestru din 2026. Este cel mai scăzut nivel din ultimii 15 ani



