Platinum Optic
Platinum Optic
Platinum Optic
Close Menu
Stiri Neamt
    Facebook X (Twitter) Instagram WhatsApp Telegram RSS YouTube
    vineri, august 14
    Facebook X (Twitter) YouTube Telegram RSS Instagram
    • Despre noi
    • Contact
    • Arhiva
    Stiri Neamt
    • Actual
    • Analiză
    • Anchetă
    • Economie
    • Politic
    • Social
    • Economie
    • Sport
    Actual >>
    • Cei mai mici cicliști intră în atmosfera Turului României: Cursa Copiilor are loc la Piatra Neamț pe 10 septembrie. Participare gratuită
    • VIDEO. Din 15 august unele renovări se vor putea face fără autorizație de construire
    • Târgu-Neamț își întărește statutul de placă turnantă al traficului cu țigări de contrabandă: Șapte persoane reținute după perchezițiile DIICOT, 800.000 de țigarete, bani și un lingou de aur, ridicate
    • Final de telenovelă la Zănești. Fostul primar, Ioan Filip a pierdut procesul prin care dorea redobândirea funcției – decizia este definitivă
    • Din lumea celor care nu cuvântă. Azi, Primăria Târgu-Neamț
    • ZeroBet propune jocul fără bani reali: divertisment fără mize, datorii și pierderi
    • Tupeu maxim la Târgu-Neamț: furt chiar în parcarea din fața sediului Poliției
    • Șocant. Gemeni și fratele lor, abandonați de părinți la Roman
    • Reclamație după blocajele privind accesul auto de la Spitalul Județean Neamț: „Bolnavii oncologici sunt nevoiți să urce pe jos”
    • Acciza la motorină scade cu 20%, dar numai pentru 16 zile. Șoferii ar putea economisi 68 de bani pe litru
    Stiri Neamt
    Prima pagină » Arhiva » Hai, sictir!
    basescu - Hai, sictir!
    Arhiva noiembrie 8, 2016

    Hai, sictir!

    By MesagerulUpdated:noiembrie 8, 2016Niciun comentariu3 Mins Read
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link
    Fii informat cu Google News
    Adauga-ne ca sursă preferată de știri

    Iunie 2011. Se dau, carevasăzică:

    rată Raiffeisen – 2.050 lei

    rată BRD – 130 de lei

    factură gaz – 1.000 de lei

    factură curent – nu știu, stă să vină

    factură apă și canalizare – 200 de lei

    factură telefon fix – 150 de lei

    factură telefon mobil – 180 de lei

    scutece, cereale, fructe pentru ăla micu’, mîncare pentru ăia mari, analize, medicamente, etc, etc, nu se mai socotesc, țin de bucuria neprețuită de a trăi bine în Land of Choise.

    În aceste condiții, se iau următoarele:

    “Propunerile pe care le-am făcut reprezintă expresia a mai bine de șase ani de mandat în funcția de președinte al României. Cred că va fi o Constituție mai clară. Vreau să fiu foarte bine înțeles: eu consider principiile Constituției României ca fiind extrem de bune, sănătoase, dar Constituția are nevoie de niște ajustări, în mod deosebit, pentru clarificarea relațiilor între instituții și, sigur, ea trebuie adaptată și evoluțiilor României. Constituția nu este un act pe care să nu-l mai atingi niciodată. Mai ales cu o țară care a trecut un lung proces de tranziție.” (Traian Băsescu, 21 iunie)

    “În ceea ce privește reorganizarea administrativă a țării, există suportul a două formațiuni politice pentru reorganizarea, așa cum ea a fost propusă de Guvern și susținută și de mine – pe opt regiuni. În același timp, există UDMR-ul, dar și minoritățile, care au puncte de vedere diferite și consideră că procesul de reorganizare trebuie să țină cont, într-o oarecare măsură, și de distribuția minorităților în teritoriu. Sigur, vizînd, în mod deosebit, Covasna și Harghita. Sînt mai multe variante, nu aș vrea să lansez nici una. Deci în ceea ce privește reorganizarea administrativă, ea este susținută practic de toate structurile coaliției, dar modul cum să se facă este încă un subiect de negociere și discuție pînă luni. După ziua de luni vă voi putea formula un punct de vedere cum se va face reorganizarea administrativă. Cert este însă că se va face.” (Traian Băsescu, 21 iunie)

    “Tot continuăm să considerăm că abdicarea Regelui a fost un mare act patriotic. Nu. A fost un act de trădare a interesului național al României. Din partea Regelui. Acesta este punctul meu de vedere. (…) Vedeți, noi încă nu ne așezăm corect  valorile. Spre exemplu, pentru noi toți și pentru istorie, Antonescu rămîne responsabil de Holocaust împotriva evreilor și a țiganilor, ducerea lor în Transnistria, nu știu ce. Nimeni nu spune că statul român avea un șef de stat atunci. Ăsta era doar prim-ministru atunci. Unora le dăm averi, iar pe alții îi considerăm criminali de război – șeful de stat și prim-ministru. Doar pentru că unul a fost slugă la ruși și a lăsat țara prin abdicare îl iertam de toate păcatele?” (Traian Băsescu, 24 iunie)

    Ca atare: Hai, sictir!

    (Dana OSTAHIE)

    COMES – Angajăm

    Parteneri

    Mesagerul Bacău Efectul fraților Pavăl la Carrefour: livrările de fructe și legume românești au crescut cu 60% ZCH Șapte persoane reținute după cele 60 de percheziții din Neamț, Iași și Suceava. Aproape 800 000 de țigarete și importante sume de bani, ridicate de anchetatori NewsEdge Un nou portavion american se îndreaptă spre Orientul Mijlociu. Mulți democrați cer explicații Pentagonului despre echipajul aflat deja în misiune BusinessEdge Analiză: Bursele europene sfidează „blestemul” din august. 5 crize explică reputația proastă a lunii
    land of choise rate Traian Basescu
    Follow on Google News Follow on Facebook Follow on Instagram Follow on YouTube
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link WhatsApp
    Previous ArticleCriza apei calde, iminentă la Piatra Neamț
    Next Article Rătăciți în tradiție – pălituri de antrenament în numele osîndei de vară
    Mesagerul
    • Website

    Adresa: str. Baltagului, nr. 6, Piatra Neamt telefon: 0233/235.907 fax: 0333/816.194

    Poate te intereseaza si...

    meteo 4 august 2026 cod galben de caniculă în Neamț

    Cod galben de caniculă în Neamț. Miercuri, avertizarea urcă la cod portocaliu

    august 4, 2026
    Cod galben de vijelii, ploi și grindină în Neamț

    Cod galben de vijelii, ploi și grindină în Neamț

    iulie 7, 2026
    Bac cu fereastra deschisă

    Video. Bacalaureat cu fereastra deschisă

    iulie 3, 2026
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    reclama zerobet.ro
    Reclama Liceu Parhon
    Renault
    Anunturi intrerupere EON
    Program transport public
    Program transport public
    www.asclepion.ro
    reclama publiserv
    Anunt angajare Urban Grup Environment
    reclama gustari spatiale
    reclama stpn
    anunt angajare
    reclama econeamt
    reclama Drupo
    reclama soundservice
    reclama
    reclama trustccdp
    vremea papagalilor
    reclama Bratner
    reclama Fiscal Service
    reclama Danirom
    reclama Danlin
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
    • Politica prelucrare date personale
    mesagerulneamt.ro © 2026

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.