Vasile Ouatu, fost viceprimar și actual consilier local, om de afaceri și patron de club de volei, are o nouă calitate din ziua de 23 iulie: reclamant într-un dosar în care se luptă cu Agenția Națională de Integritate. Conform modelului practicat de toată lumea „bună” care are probleme de incompatibilitate sau de conflict de interese, Ouatu a deschis acțiune la Curtea de Apel Bacău, iar dosarul său a primit un număr rotund: 500/32/2015. Acum rămâne de văzut dacă-i va purta noroc sau, dimpotrivă, va ieși învins din bătălia pe care el a inițiat-o.
Reamintim că, printr-un comunicat oficial, ANI a anunțat că „în perioada exercitării mandatului 2008-2012, au fost încheiate un număr de 48 contracte de prestări servicii și 5 acte adiționale aferente acestora, în valoare totală de aproximativ 4.161.456 lei, contracte încheiate de către Primăria Municipiului Piatra-Neamț sau societăți comerciale aflate în subordinea C.L. al Municipiului Piatra-Neamț și diverse societăți comerciale în cadrul cărora atât OUATU VASILE, cât și soția și fiul său au deținut sau dețin funcții și calități, încălcând, astfel, dispozițiile art. 90, alin. (1) din Legea nr. 161/2003”.
Într-o societate normală, în condițiile în care există asemenea contracte, normal ar fi fost ca dl. Vasile Ouatu să-și dea demisia. Cum, însă, la Piatra Neamț, incompatibilitatea este un motiv de mândrie, vezi cazul Tudorancea, care a fost ”selectată” în CA-ul de la Apa Serv, ne așteptăm să-l vedem pe dl. Ouatu recompensat pe măsura contractelor amintite. Un post de prefect, care să apere legalitatea în județ, ar fi potrivit.
V.B.
Parteneri
Mesagerul Bacău Cutremur în primării și consilii județene: incompatibilități extinse și pentru personalul contractual. Zeci de consilieri din județ puși să aleagă între mandat și jobul la stat.
ZCH Bacău. 86 de kilograme de trufe fără documente legale confiscate de polițiști
NewsEdge Deputatul USR Claudiu Năsui a fost propus ministru în Republica Moldova: „Am acceptat”. Premierul Tofan îl așteaptă la Chișinău
BusinessEdge Visual Fan dezvoltă o platformă proprie pentru gestionarea sistemelor de stocare. Allview Certus este deja utilizată în proiecte BESS


