Platinum Optic
Platinum Optic
Platinum Optic
Close Menu
Stiri Neamt
    Facebook X (Twitter) Instagram WhatsApp Telegram RSS YouTube
    duminică, august 16
    Facebook X (Twitter) YouTube Telegram RSS Instagram
    • Despre noi
    • Contact
    • Arhiva
    Stiri Neamt
    • Actual
    • Analiză
    • Anchetă
    • Economie
    • Politic
    • Social
    • Economie
    • Sport
    Actual >>
    • VIDEO. Neamț. Orașul Bicaz în sărbătoare de Ziua Marinei
    • Religia pentru oameni grăbiți / Iertarea: libertatea de a nu rămâne dator trecutului
    • Tragedie: familie din Târgu-Neamț, distrusă într-un accident cu un autocamion militar
    • Noutăți pentru bobocii de clasa a IX-a
    • Ziua comunei Bozieni – sărbătoarea plină de energie a comunității!
    • Povești de acum peste un veac. Regina Maria, vizite prin Neamț și Bacău în anii Primului Război Mondial
    • Mănăstirea Paltin Petru-Vodă și-a sărbătorit hramul principal. PS Nectarie de Bogdania a săvârșit Sfânta Liturghie
    • Procesul Covid 19. Școli închise, bolnavi abandonați, economie sufocată: procesul care pune Guvernul în fața propriilor excese din perioada pandemiei
    • IN MEMORIAM Mihai Iliescu, jurnalistul care făcea haz de lumea care se lua prea în serios
    • Știrea Zilei. Ziua Marinei la Bicaz
    Stiri Neamt
    Prima pagină » Arhiva » Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    centrul de vizitare 1 - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    Arhiva noiembrie 8, 2016

    Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO

    By MesagerulUpdated:noiembrie 8, 2016Un comentariu8 Mins Read
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link
    Fii informat cu Google News
    Adauga-ne ca sursă preferată de știri

    Ceahlăul, tărâm de legendă, este loc de pelerinaj care atrage, an de an, mii de turiști, curioși, împătimiți ai muntelui și iubitori ai poveștilor din moși-strămoși. Frumusețea peisajelor, diversitatea florei și faunei merg mână-n mână, împletite mănunchi, cu încărcătura spirituală a Muntelui Sfânt al dacilor, cu aura de mister izvorâtă din manifestarea unor fenomene mai greu explicate de știință. Toate acestea fac din Ceahlău o irezistibilă atracție.

    În egală măsură, Ceahlău este unic, o comoară ce trebuie protejată, păstrată pentru generațiile care vor veni, dar și pusă în valoare, pentru ca lumea să știe de ea, să știe de îndeletnicirile tradiționale ale comunităților locale adunate în jurul Muntelui, de cercetările științifice care se fac. Sunt suficiente motive pentru ca ”uriașul” Ceahlău să se impună ca arie naturală protejată, a cărei administrare a revenit în sarcina Direcției de Administrare a Parcului Național Ceahlău, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Neamț. În cei 10 ani de activitate, administrația parcului a avut ca misiune principală asigurarea echilibrului între protejarea valorilor naturale și numărul tot mai mare de turiști care veneau să le vadă. Numai în acest an, până pe 28 septembrie, au fost 33.441 de oameni care au bătut cărările Ceahlăului, fără a-i pune la socoteală pe cei care au urcat pe 6 august, de Ziua Muntelui, când Ceahlăul îi cheamă atât pe pelerinii care vor să participe la hramul mănăstirii din golul alpin, cât și pe cei atrași de misterioasa piramidă-hologramă.

    fl. de colti - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    centrul de vizitare 5 - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    centrul de vizitare 4 - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    centrul de vizitare 3 - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    centrul de vizitare 2 - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    p9 - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO

    Turiștii care urcă spre înălțimile muntelui, indiferent că aleg porțile de intrare din Durău, Izvorul Muntelui sau Confluența Bistrelor, sunt întâmpinați de rangerii administrației, care nu doar le oferă biletele de acces, ci și informațiile de care au nevoie pentru o ascensiune fară peripeții. Acum, de două luni, le stă la dispoziție centrul de vizitare al Parcului Național Ceahlău, din Izvorul Muntelui. Amplasat pe un teren pus la dispoziție de Primăria Bicaz, centrul este doar o parte din infrastructura PNC, realizată prin proiectul ”Îmbunătățirea managementului pentru Parcul Național Ceahlău”, cu finanțare europeană, proiect ai cărui beneficiari sunt Consiliul Județean Neamț în parteneriat cu Direcția de Administrare a Parcului Național Ceahlău.

    Clădirea în sine este o atracție, cadrul în care este amplasat la fel, iar prin ferestrele generoase de la intrare se pot zări abrupturile impresionante ale Polițelor cu Crini, care parcă îndeamnă călătorul să meargă mai departe, pe cărări de munte, către creste. Prin amenajările exterioare și interioare, centrul de la Izvorul Muntelui, în imediata vecinătate a cabanei cu același nume, arată atât cunoscătorilor, cât și neinițiaților o parte din atracțiile muntelui, într-o prezentare gândită și pusă în practică de Iulia Olaru, absolventă de Geografie și Arhitectură, președinte al asociației ”Pământul Viu”, împreună cu echipa sa și cu angajații Direcției de Administrare a Parcului Național Ceahlău.

    curatenie 1 - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    curatenie 2 - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    curatenie 3 - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    duruitoarea. - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    Picture 014 - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    centrul de vizitare 1 - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO

    Întregul spațiu interior se dezvoltă în jurul unei săli centrale, extinsă pe parter și un etaj, care găzduiește, la scară redusă, stâncile cunoscute ale Ceahlăului – Panaghia, Stânca Dochii, Stănilă și Piatra Lăcrimată, Detunatele, Budu și Ana, Clăile lui Miron. Oprindu-se în dreptul fiecăreia, călătorul are surpriza să-i poată asculta legenda, în română sau engleză, după cum îi e graiul. În centrul sălii tronează macheta Muntelui Ceahlău, unde se pot cunoaște sau recunoaște traseele, se pot vedea limitele habitatelor naturale din parc și se pot familiariza cu zonarea internă a parcului. Ofrandă pe altarul turismului, s-au pus un dispozitiv cu ecran tactil pentru cei care doresc informații despre proiectul implementat de PNC și mediul natural din parc, iar pe un panou sunt oferite date generale despre parc, trasee turistice și obiective de vizitat. În aceeași sală centrală, sub scara de acces către mezanin și etaj, a fost amenajat Bârlogul Lupilor, deliciul copiilor, care abia așteaptă să se strecoare prin cotloane…

    Câțiva pași distanță, în sala „Flora și fauna Ceahlăului”, sunt amenajate mai multe puncte de atracție, ”în special pentru copii, cei care, mai târziu, îi vor purta de grijă acestui munte”, spun cei de la PNC. Prin rotirea unor discuri suprapuse, cei mai mici dintre vizitatori învață să cunoască animalele după urmele lor, să identifice păsările după cioc și să conducă tritonii de pe Ceahlău, printre obstacole și primejdii, către finalul misiunii lor, un joc făcut după chipul și asemănarea cunoscutului ”Nu te supăra, frate” și numit ”Nu te supăra, tritonule”. Două panouri luminate prezintă specii de păsări și insecte a căror casă este muntele. La capătul rampei, se deschide „Sala habitatelor”, unde, pe porțiuni, sunt prezentate trunchiuri de copaci din pădurile Ceahlăului, apele Ceahlăului, roci și plante, care se schimbă în funcție de sezon. Periplul prin Ceahlău este inclusiv unul sonor, vizitatorilor fiindu-le puse la dispoziție înregistrări cu foșnetul pădurii, scurgerea pârâurilor, triluri de păsări, ”cântecul” Duruitoarei și chiar o furtună de vară.

    Ca ultimă surpriză, este cocheta sală de proiecție, unde călătorul se așează comod într-un fotoliu modern și, cu ajutorul unui film 3D, face o călătorie virtuală, de 15 minute, în lumea minunată a Parcului Național Ceahlău! Imaginile și fondul muzical bine alese, ce-l poartă pe cele mai cunoscute cărări din Ceahlău, produc o impresie deosebită privitorului. În aceeași sală, pot fi vizionate și documentare.

    Și în afara centrului îl așteaptă surprize pe vizitator. Lateral cu clădirea, a fost amenajată o potecă tactilă, care îmbie la relaxat tălpile, ședință de presopunctură gratuită. Parcurgând traseul de la un capăt la altul, călătorul poate simți, direct, prin tălpi, texturi diverse – piatră, mușchi din pădure, scoarță de rășinoase, conuri, jirul de la fagi și ace de brad. În spatele construcției, între brazi, din butuci a fost amenajat un mic amfitetru, mese de joc și o „pânză de păianjen” din sfori, pentru a testa suplețea celor mai curajoși.

    Deloc puțini sunt cei care au trecut pragul centrului PNC în aceste două luni, scurse de la inaugurarea din 31 iulie. Atunci, în preșezența președintelui CJ Contantin Iacoban și a vicepreședintelui Dan Manoliu, cu oaspete de onoare acad. dan Munteanu, președintele Comisiei pentru Ocrotirea Monumentelor Naturii din cadrul Academiei Române, centrul și-a deschis porțile pentru primii vizitatori. ”Peste 300 de vizitatori, tineri și vârstnici, din toată țara, de la Baia Mare până la București și Călărași, din Timișoara și Arad până la Constanța și Tulcea, din Suceava și Botoșani până la Galați. Am avut bucuria de a întâmpina și oaspeți din străinătate – din Danemarca, Germania, Polonia, Ungaria, Cehia și Slovacia, Republica Moldova, Marea Britanie, Italia, Belgia, dar și din Israel, Canada și Vietnam. Am avut plăcerea de a-i primi, în schimb de experiență privind administrarea ariilor naturale protejate, pe colegii noștri de la Parcul Național Cheile Bicazului-Hășmaș, pe administratori de arii naturale protejate din Covasna, precum și o delegație din Ungaria, de la Parcul Național Duna-Ipoly. Am putea spune că, în acest scurt timp, centrul și-a creat un renume. Mulți dintre cei veniți sunt din apropiere, de la Bicaz și Piatra Neamț, și spun că au auzit prea multe lucruri frumoase despre centru, fapt ce i-a îndemnat să treacă să le vadă cu ochii lor. Localnicii, mai ales cei din Izvorul Muntelui și Bicaz, sunt foarte încântați de centru, considerând că acesta e punct de atragere a turiștilor către aceste frumoase meleaguri. Altora, precum nea Doruț, fost cabanier și un bun cunoscător al muntelui, le-au trezit amintiri frumoase, din vremuri mai de demult, când urcai pe munte cu un rucsac în spate, o cutie de conservă și un colț de pâine și nu rareori te întâlneai cu moș Martin pe coclauri. Cineva spunea că, dacă doctorul Iacomi ar mai fi trăit, ar fi fost pentru el un moment de mare bucurie să vadă acest centru de vizitare. Din respect pentru cei care au iubit atât de mult muntele Ceahlău, le transmitem că ducem mai departe dragostea pe care toți i-o purtăm și ne străduim să-l facem cunoscut, și pe această cale, drumeților de oriunde. Pentru noi este o mare onoare și o responsabilitate să fim păstrătorii atâtor minunății ale acestui munte extraordinar care este Ceahlăul”, declară Cătălin Gavrilescu, directorul DA a Parcului Național Ceahlău.

    Cartea de Aur

    foto iacomi 002 - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    foto iacomi 008 - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    foto iacomi 011 - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    foto iacomi 014 - Lumea minunată a Parcului Național Ceahlău GALERIE FOTO
    • ”Vă mulțumim din suflet și vă rugăm să primiți admirația și aprecierea noastră” – profesor Ileana Vasilescu și grupul de elevi de la Colegiul Național ”Mihai Eminescu” din Baia Mare.

    • ”Un grup de ardeleni umblați peste tot în lume și rămași profund impresionați de ce au găsit «acasă». Centrul înființat de dumneavoastră este dovada clară a ceea ce se poate realiza din pasiune și dedicație. Vă mulțumim pentru turul frumos, căldura și ospitalitatea cu care am fost primiți” – Mihai, Corina, Alex și Diana.

    • ”A very good presentation, indeed! Thank you so much!” – Lubo & Marcela Masner, Otatawa, Canada.

    • ”Cu mintea relaxată și inima «sus», mulțumim Muntelui Ceahlău și slujitorilor acestuia” – Medeea, Dana și Alin Nițu, din Suceava.

    • ”Echipa de vânători de munte de la Brigada 2 VM din Brașov a fost impresionată de prezentare și profesionalismul acesteia. Mulțumiri și urări de bine”.

    • ”Cel mai bine dotat centru de prezentare din România. Felicitări!” – Tiberiu Chirecheș, director executiv Fundația „Pro Park”, Brașov.

    Mesagerul de Neamț

    COMES – Angajăm

    Parteneri

    Mesagerul Bacău Anul școlar 2026-2027 vine cu noutăți pentru bobocii de clasa a IX-a ZCH VIDEO. Accident în Piatra Neamț – Poliția și Ambulanța la fața locului NewsEdge Povestea datornicului nemilostiv. De ce iertarea rămâne cea mai grea lecție a creștinismului BusinessEdge Turismul a generat un deficit de 4,6 miliarde euro. Românii cheltuie în vacanțe aproape de două ori mai mulți bani decât reușește industria locală să atragă
    Parcul National Ceahlau
    Follow on Google News Follow on Facebook Follow on Instagram Follow on YouTube
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link WhatsApp
    Previous ArticleAICI SUNT BANII DUMNEAVOASTRĂ: Pietonalul 22 Decembrie – 100.000 euro aruncați pe hârtii!
    Next Article Bună ziua, dom’ profesor!
    Mesagerul
    • Website

    Adresa: str. Baltagului, nr. 6, Piatra Neamt telefon: 0233/235.907 fax: 0333/816.194

    Poate te intereseaza si...

    meteo 4 august 2026 cod galben de caniculă în Neamț

    Cod galben de caniculă în Neamț. Miercuri, avertizarea urcă la cod portocaliu

    august 4, 2026
    Cod galben de vijelii, ploi și grindină în Neamț

    Cod galben de vijelii, ploi și grindină în Neamț

    iulie 7, 2026
    Bac cu fereastra deschisă

    Video. Bacalaureat cu fereastra deschisă

    iulie 3, 2026
    View 1 Comment

    Un comentariu

    1. Dan on octombrie 7, 2015 8:16 am

      Da ce sa zic , centrul e frumos . Din pacate afara e vopsit gardul …inountru e ste parcul . Multa mizerie, turism haotic, defrisari mai mult sau nmai putin legale.

      Reply
    Leave A Reply Cancel Reply

    reclama zerobet.ro
    Reclama Liceu Parhon
    Renault
    Anunturi intrerupere EON
    Program transport public
    Program transport public
    www.asclepion.ro
    reclama publiserv
    Anunt angajare Urban Grup Environment
    reclama gustari spatiale
    reclama stpn
    anunt angajare
    reclama econeamt
    reclama Drupo
    reclama soundservice
    reclama
    reclama trustccdp
    vremea papagalilor
    reclama Bratner
    reclama Fiscal Service
    reclama Danirom
    reclama Danlin
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
    • Politica prelucrare date personale
    mesagerulneamt.ro © 2026

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.