ACTUALIZARE: Problema a fost soluționată cu sprijinul Poliției Locale Târgu Neamț. Oficialitățile au găsit-o pe sora celui care a pierdut actul de identitate și i-au făcut legătura cu bărbatul din Iași, care descoperise buletinul.
ȘTIRE INIȚIALĂ: Astăzi, a sunat la redacția “Mesagerul de Neamț”, o doamnă, tocmai din Belgia, care, rugată fiind de tatăl său, a apelat la această metodă pentru a face o faptă bună.
Povestea, în esență, este simplă: tatăl doamnei locuiește și lucrează în Iași, la salubritate. A găsit o carte de identitate aruncată într-o pubelă și, din rațiunea simplă și utilă – ”E mai mare deranjul să schimbi buletinul” – a încercat să-l găsească pe titular. Așa că dl. Constantin Iulian Timofte, domiciliat, conform actelor de identitate, în Târgu Neamț, str. Băile Oglinzi, este rugat să ia legătura cu redacția noastră, dacă dorește să-și recupereze buletinul pierdut.
Ceilalți, care nu ne numim Constantin Iulian Timofte, poate dăm un caracter util butonului ”share” și-l ajutăm pe tânărul domn să facă o economie de timp, drumuri și, eventual, nervi pentru înlocuirea cărții de identitate.
Deci, hai cu ”share”-ul! (D.O.)

Parteneri
Mesagerul Bacău
Timp redus de așteptare și siguranță crescută pentru pacienți: SJU Bacău trece în era digitală
ZCH
FOTO. Trafic blocat pe ambele sensuri la Girov -Căciulești. Trei răniți în spital după un grav accident de circulație!
NewsEdge
Nou proiect SRI pentru școlile din România. Profesorii vor învăța să identifice semnele extremismului violent
BusinessEdge
Băncile centrale și-au redus achizițiile la 57 de tone de aur în primul trimestru din 2026. Este cel mai scăzut nivel din ultimii 15 ani





Un comentariu
Ok