Laureații concursului “FLORILE CEAHLĂULUI”, ediția a XXIX-a

Festivalul-concurs național de muzică populară pentru copii și tineri “FLORILE CEAHLĂULUI”, ediția a XXIX-a, a programat, duminică, 26 martie, Gala Laureaților. La sala mare a Teatrului Tineretului din Piatra-Neamț, iubitorii folclorului românesc au putut urmări evoluția celor mai buni interpreți și instrumentiști înscriși în concurs. Spectacolul, mult apreciat de public, a avut-o, ca invitată de onoare, pe îndrăgita interpretă a folclorului bucovinean, Sofia Vicoveanca. Alături i-au fost membrii Ansamblului “Floricică de la Munte”.

Juriul – compus din Elise Stan (etnomuzicolog și realizator TV), Dorin Grama (director executiv Favorit TV), Tiberiu Groza (director artistic al Ansamblului “Dor Transilvan” din Cluj-Napoca), Florentina Buzenschi (expert în bunuri cu valoare etnografică, muzeograf la Muzeul de Etnografie din Piatra-Neamț), Roxana Daniela Gibescu (etnomuzicolog, reprezentant al Casei de discuri Electrecord), Călin Brăteanu (director al Centrului pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale din cadrul Centrului Cultural “Bucovina” al Consiliului Județean Suceava), Carmen Elena Nastasă (manager al Centrului pentru Cultură și arte “Carmen Saeculare” Neamț) – a decis să acorde premiile următoarele premii:

TROFEUL “FLORILE CEAHLĂULUI”: Ionuț COCOȘ – Ialomița (FOTO).

Secțiunea CANTO (categoria de vârstă 9 – 14 ani):

Premiul I: Andreea Cosmina CHIȘE – Bihor, Luiza Elena TURCU – Dolj

Premiul II: Andra Marina ROȘU – București, Bianca Diana POPA – Bihor

Premiul III: Valentina Vasia OPREA – Olt, Maria Emilia SOLOVĂSTRU – Suceava

Mențiuni: Andreea Elena MARDARI – Neamț, Delia Valentina BERTEA – Suceava

Premii speciale: Elena Mădălina ANUȚA – Gorj, Alice Elena PRUNDU – Neamț.

Secțiunea CANTO (categoria de vârstă 15 – 19 ani):

Premiul I: Cătălina Florinela ROTARU – Suceava

Premiul II: Iuliana LUȚA – Suceava

Premiul III: Emilia  Georgiana TANASĂ – Neamț, Diana LUNGU – Suceava

Mențiuni: Casiana Gabriela IOVIȚĂ – Brașov, Paula FLORESCU – Bacău

Premii speciale: Mădălina Elena ARTEM –Tulcea, Andrei MIHAILOV – Suceava, Mara Iustina APETREI – Neamț, Ștefan Bogdan ȚÎRDEA – Neamț, Denisia Elena ANDRONACHE – Botoșani, Ioana LUȚA – Suceava

Secțiunea CANTO (categoria de vârstă 20 -25 de ani):

Premiul I: Anamaria Gabriela MARTI – Bistrița, Geanina GAVRILĂ – Hunedoara

Premiul II: Liliana Iustina URSACHI– Suceava

Premiul III: Mihaela Lucia PIȚIGOI – Argeș

Mențiune: Răzvan Ioan PORIME – Mureș, Radu GOȚA – Sibiu

Premiul pentru cel mai frumos costum popular: Mihaela Lucia PIȚIGOI – Argeș (FOTO).

Secțiunea INSTRUMENTE TRADIȚIONALE (categoria de vârstă 9 – 14 ani):

Premiul I: Dragoș Alin MLAGIU – Dolj, Șerban Sebastian CĂRĂMIDARIU – Botoșani

Premiul II: Andreea GHEORGHIȚĂ – Botoșani

Premiul III: Andrei MIRONESCU – Suceava

Mențiuni: Emanuel PITIC – Suceava, Mara Mădălina OTVOȘ – Harghita

Secțiunea INSTRUMENTE TRADIȚIONALE (categoria 15-25 ani):

Premiul I: Cristian ANDRIUȚA – Republica Moldova

Premiul II: Alexandru CUCU – Republica Moldova

Premiul III: Alexandru Marian COZACIUC – Suceava, Mihai COTOS – Suceava

Mențiuni: Ionuț Andrei PEIU – Suceava, Mihai Damir DOBRIN – Neamț

Premiu special: Mihaela Lucia PIȚIGOI – Argeș. (Centrul pentru Cultură și Arte Carmen Saeculare Neamț)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.