Dublă sărbătoare la Liceul „Vasile Conta” din Târgu Neamț

Joi, 1 noiembrie, Liceul „Vasile Conta” din Târgu-Neamţ a fost în dublă sărbătoare. A împlinit 21 de ani de la înfiinţare şi a organizat cea de-a şasea ediţie a simpozionului regional Ars Economica.

Liceul a fost înființat cu 21 de ani în urmă, pe structura şcolii cu clasele I-VIII Nr. 1 “Vasile Conta” din Târgu- Neamţ, desprinsă în 1997, din fosta Şcoală nr. 2, continuatoare, la rândul ei, a fostei Şcoli Domneşti (înfiinţată în 1852), unde a învăţat Vasile Conta, viitoare personalitate marcantă a vieţii culturale româneşti.

20181101_090050
20181101_090108
20181101_092643
20181101_092736
20181101_095454
20181101_130229
20181101_131521
20181101_131828
20181101_133429
20181101_133646
20181101_135122

Prezenţi la eveniment au fost reprezentanţi ai Consiliului Local, cât şi ai instituţiilor judeţene, directori de şcoli din urbe, profesori şi numeroşi elevi. Amfitrion al evenimentului a fost prof. Karina Cojocariu, directorul liceului: „Dragi elevi, dragi părinţi, dragi colegi, Liceul Vasile Conta, un nume în peisajul învăţământului târgnemţean, şi de ce nu, judeţean şi chiar naţional împlineşte azi azi 21 de ani. Un motiv de bucurie pentru noi, un motiv de a-i felicita pe toţi actorii acestei frumoase poveşti,. De fiecare dată încercăm să oferim evenimente pe gustul elevilor. Anul acesta se va desfăşura şi cea de-a şasea ediţie a simpozionului Ars Economica, o activitate importantă pentru şcoală şi comunitate. Ceea ce se întâmplă astăzi în cadrul secţiunilor simpozionului e de fapt o rampă de lansare pentru tinerii noştri, o punte pe care o stabilim între şcoală şi viitorii noştri oameni de afaceri. Baza liceului nostru este profilul economic, continuat de profilul pedagogic şi sperăm că într-un viitor cât mai apropiat să aducem şi profilul tehnic. Ca de fiecare dată, la ceas aniversar are onoarea şi bucuria de a împărtăşi toate aceste frumuseţi educaţionale şi profesionale unor oaspeţi de seamă. Vreau să mulţumesc în numele echipei manageriale, a profesorilor, elevilor şi părinţilor, pentru disponibilitate, prietenie şi încredere. Vreau să mulţumesc în mod special Asociaţiei ProParentes, fără de care nu am putea fi existat. Această asociaţie este a părinţilor din liceul nostru. Vreau să mulţumesc doamnei preşedinte a asociaţiei, Nadia Ghinea, pentru  sprijin şi colaborare”.

Astăzi, când împlinim 21 de ani putem spune că ne îndreptăm spre maturitate şi în aceşti ani am contat pentru învăţământul târgnemţean şi nemţean. Ne recomandă rezultatele la examenele naţionale, atât la evaluarea naţională, unde promovarea a fost de 98%, dar şi la Bacalaureat unde am avut o promovare de 93%. Ne recomandă rezultatele obţinute de elevii noştri, locul I, II, III şi menţiuni la olimpiadele şi concursurile şcolare, fazeele judeţene şi regionale, chiar şi o menţiune specială la faza naţională a olimpiadei la limba franceză. Ne recomandă numeroasele proiecte câştigate. Noi toţi suntem o echipă şi vreau să mulţumesc colegilor mei din liceu şi părinţilor”, a mai transmis şi prof. Emaneul Bălan, directorul adjunct al liceului.

După mesajele de prietenie şi de laudaţio ale invitaţilor a fost dat startul şi activităţilor din cadrul simpozionului. Acesta  s-a desfăşurat pe două capitole: Patrimoniu Economic (secţiuni: Teorii ale ştiinţelor economice la începutul mileniului al treilea; Inovaţie şi creativitate pedagogică), Patrimoniu Cultural (secţiuni: Ars Litterae; Ars Dramatica; Ars Photographica; Ars Ludica).

Vineri, 9 noiembrie, la Casa Culturii „Ion Creangă” din Târgu-Neamţ se va organiza Balul Bobocilor de la Liceul „Vasile Conta”. Conducerea liceului ne-a asigurat că pe scenă va oferi un recital de zile mari, un mare artist al României.

C.T. STURZU

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *