Gala Olimpicilor de la Liceul „Vasile Conta” din Târgu Neamț

pietricica turism

Vineri, 14 iunie, la Casa Culturii „Ion Creangă” din Târgu Neamț a avut loc Gala Olimpicilor de la Liceul „Vasile Conta”. Într-o atmosferă caldă și prietenească, dar și solemnă în același timp, sala instituției de cultură s-a umplut până la refuz de elevi, părinți și profesori. Gala a fost organizată de liceu, în partaneriat cu Asociația „ProParentes”.

Pe scenă, amfitrionul galei, profesor Karina Cojocariu, directorul liceului a deschis evenimentul prin a prezenta invitații, a mulțumi întregului colectiv de profesori de la liceu, tuturor părinților, elevilor și colaboratorilor: „Este un motiv de bucurie și mândrie că ne aflăm astăzi aici, pentru a celebra excelența din liceul Vasile Conta, pentru a le mulțumi celor implicați în obținerea acestor performanțe, pentru a ne bucura de toate rezultatele pe care elevii noștri le-au obțint în anul școlar ce tocmai se încheie. Se cuvine cu tot respectul să le mulțmim și să le apreciem munca. Pentru că întotdeauna evenimentele pe care Liceul Vasile Conta le organizează se bucură de un succes județean și național, de fiecare dată am spus că se cuvine să împărtășim această bucurie cu oameni dragi nouă, cu care avem relații bazate pe parteneriate și prietenii. De aceea, salutăm prezența doamnei inspector general al Inspectoratului Școlar Neamț, profesor Elena Laiu și îi mulțumim pentru prietenia pe care o arată liceului nostru”.

Despre cum se vede Liceul „Vasile Conta” de la Piatra Neamț, mai exact de la ISJ Neamț, inspectorul general, prof. Elena Laiu a declarat de pe scenă: „Mă bucur că ne aflăm aici, pentru a-i aprecia și valorifica pe cei mai buni dintre cei mai buni, elită a învățământului târgnemțean ce este recunoscută la nivel județean și național. Vreau să vă felicit pe toți, pentru talentul vostru, pentru munca voastră, pentru curajul de a participa la concursuri grele. Dragi profesori și părinți să fiți mândri de acești copii, să fiți mândri de investiția voastră. Felicit echipa managerială și întreg colectivul de la liceul Conta”.

După premierea elevilor olimpici, în a doua partea a evenimentului a avut loc premierea pe clase a elevilor de gimnaziu și de liceu.

C.T. STURZU

REZULTATE OBȚINUTE DE ELEVI LA ETAPELE JUDEȚENE/ REGIONALE/ NAȚIONALE

ALE OLIMPIADELOR ȘI CONCURSURILOR ȘCOLARE

An școlar 2018-2019

 

Nr. crt.Nume și prenume elevRezultat olimpiadă/ concursClasaProfesor coordonator/ profesori coordonatori

 

1.Laiu ȘtefanOlimpiada de Limba şi literatura română- etapa județeană

Mențiune (B)

 

a VIII-aCristea Daniela

Cojocariu Karina -Ingrid

Concursul interdisciplinar „Cultură şi spiritualitate românească”

Etapa judeţeană

Premiul I- etapa județeană

Calificare națională

a VIII-aCristea Daniela

Sandu Marius-Emanuel

Cojocariu Karina Ingrid

Concursul interdisciplinar „Cultură şi spiritualitate românească”

Etapa Națională

Premiul III- categoria proiecte, etapa naţonală

Premiul II

a VIII-aCristea Daniela

Sandu Marius-Emanuel

Cojocariu Karina Ingrid

Olimpiada de religie-etapa județeană

Premiul I

Participare etapa națională- locul VIII

a VIII-aSandu Marius-Emnauel
2.Dolceanu Cristiana- ElenaOlimpiada de Limba şi literatura română- etapa județeană (B)

Mențiune

a VIII-a

 

Cristea Daniela

Cojocariu Karina -Ingrid

Olimpiada de limba franceză, etapa județeană

Preniul II

a VIII-aTudose Cătălina
3.Otea Maria-CristianaOlimpiada de Limba şi literatura română- etapa județeană

Mențiune

a VIII-aCristea Daniela

Cojocariu Karina -Ingrid

4.Marian Maria-AlexandraOlimpiada de Limba şi literatura română- etapa județeană

Mențiune (A)

 

a VIII-aCristea Daniela

Cojocariu Karina -Ingrid

Concursul interdisciplinar „Cultură şi spiritualitate românească”

Etapa judeţeană

Mențiune

a VIII-aCristea Daniela

Sandu Marius-Emanuel

Cojocariu Karina Ingrid

5.Dogaru IlincaOlimpiada de Limba şi literatura română- etapa județeană

Mențiune (A)

a VIII-aCristea Daniela

Cojocariu Karina Ingrid

6.Bucur Elena-DenisaOlimpiada de Limba şi literatura română- etapa județeană

Mențiune (A)

a V-aCristea Daniela

Cojocariu Karina -Ingrid

7.Apostol GeorgianaOlimpiada de limba și literatura română- etapa județeană

Mențiune

 

a V-aFilip Oana

Cojocariu Karina Ingrid

Concursul Naţional „Cangurul lingvist”

53.55p

Calificare națională

(8 iunie 2019)

 

a V-aLeu Ecaterina
8.Ilinca LorenaOlimpiada de limba și literatura română- etapa județeană

Mențiune

a V-aFilip Oana

Cojocariu Karina Ingrid

9.Filioreanu GeorgianaOlimpiada de limba și literatura română- etapa județeană

Mențiune

a VI-aFilip Oana

Cojocariu Karina Ingrid

10.Gaman Denisa- ElenaOlimpiada de limba și literatura română- etapa județeană

Mențiune

a VIII-aFilip Oana

Cojocariu Karina Ingrid

Olimpiada de limba franceză, etapa județeană

Mențiune

 

a VIII-aStafie Elena-Raluca
Olimpiada de religie-etapa județeană

Mențiune

a VIII-aMoisii Maria
11.Tărăntuș Teofana

 

Olimpiada de Limba și literatura română-etapa județeană

Premiul II- participare la etapa națională

a V-aFărmuș Ioan
Concursul național „În satul lui Nică”

Premiul I

a V-aȚârdea Dan
12.Tărăntuș Nicoleta

 

Festivalul Național Școlar INOVAFEST

 

Premiul I

Expoziție de postere și afișe

a XII-aCristea Daniela

Cojocariu Karina Ingrid

 

13.Apucăloaiei Mihaela

 

 

Festivalul Național Școlar INOVAFEST

Premiul I

Expoziție de postere și afișe

a XII-aCristea Daniela

Cojocariu Karina Ingrid

 

14.Diaconița Cosmin

 

Festivalul Național Școlar INOVAFEST

Premiul I

Expoziție de postere și afișe

a XII-aCristea Daniela

Cojocariu Karina Ingrid

 

15.Axinte George

 

Festivalul Național Școlar INOVAFEST

 

Premiul II

Prezentare produse multimedia

 

a VIII-aCristea Daniela
16.Tanasă AriadnaFestivalul Național Școlar INOVAFEST

 

Premiul II

Prezentare produse multimedia

a VIII-aCristea Daniela
17.Vaman Mircea- GeorgeOlimpiada de Limba engleză- etapa județeană

Premiul III

a VII-aIlica Lăcrămioara-Lenuș
Concursul Naţional „Cangurul lingvist”

68.45p

Calificare națională

(8 iunie 2019)

a VII-aIlica Lăcrămioara-Lenuș
18.Tarhon Mara-EcaterinaOlimpiada de Limba engleză- etapa județeană

Mențiune

a VIII-aIlica Lăcrămioara-Lenuș
Concursul național de chimie „Magda Petrovanu”, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Facultatea de chimie, Iași

Mențiune

a VIII-aMiclescu Corneliu
Concursul național [email protected]

Premiul III

a VIII-aTrofin Manuela
Concursul Naţional „Cangurul lingvist”

68.45p

Calificare națională

(8 iunie 2019)

a VIII-aIlica Lăcrămioara-Lenuș
19.Pavăl Diana RuxandraOlimpiada de limba franceză, etapa județeană

Preniul II

a VII-aStafie Elena-

Raluca

20.Lepelin Paris LauraOlimpiada de limba franceză, etapa județeană

Mențiune

a VII-aStafie Elena- Raluca
21.Ursu Elena PatriciaOlimpiada de limba franceză, etapa județeană

Mențiune

a VII-aStafie Elena-Raluca
22.Ciolac Delia -ElenaOlimpiada de limba franceză, etapa județeană

Premiul I

Participare la etapa națională : Mențiune specială

a VIII-aStafie Elena- Raluca
23.Lecușescu Magda MihaelaOlimpiada de limba franceză, etapa județeană

Mențiune

a VIII-aStafie Elena-Raluca
24.Feștilă BogdanConcursul Naţional „Cangurul lingvist”

56.55p

Calificare națională

(8 iunie 2019)

a V-a

 

Leu Ecaterina
25.Alucăi Bogdan-ȘtefanConcursul Naţional „Cangurul lingvist”

65.10p

Calificare națională

(8 iunie 2019)

a VII-aIlica Lăcrămioara-Lenuș
26.Șerban NicolaFestivalul Național Școlar INOVAFEST

Premiul II

Expoziție de postere și afișe

a IX-aLeu Ecaterina
27.Ioniţă Maria-Iustina

 

 

 

Festivalul Național Școlar INOVAFEST

Premiul II

Expoziție de postere și afișe

a IX-aLeu Ecaterina
28.Popa EcaterinaOlimpiada de dezbatere, argumentare și gândire critică- etapa județeană

Premiul III- Calificare semifinală

a X-aGrosu Cristina
Concursul național „În satul lui Nică”

Premiul I

a X-aȚârdea Dan
Concurs Național Școlar INOVAFEST

Preniul III-

Expoziție de postere și afișe

 

a X-a AStafie Elena-Raluca
Concurs Național Școlar INOVAFEST

Mențiune

Prezentare produse multimedia

a X-aGrosu Cristina
29.Ujică GabrielaConcurs Național- INOVAFEST

Preniul III-

Expoziție de postere și afișe

a X-a AStafie Elena-Raluca
30Ciudin LarisaConcursul Național de MatematicăAplicată” Adolf Haimovici”-etapa națională

Mențiune

a XII-aTrofin Manuela
Concursul Național de MatematicăAplicată” Adolf Haimovici”-etapa judeţeană

Premiul I

a XII-aTrofin Manuela
31.Diaconu DenisaConcursul Național de MatematicăAplicată” Adolf Haimovici”-etapa judeţeană

Premiul II

a XI-aTrofin Manuela
32.Podoleanu PaulaConcursul Național de MatematicăAplicată” Adolf Haimovici”-etapa judeţeană

Premiul II

a XI-aTrofin Manuela
33.Murărescu FlavianaConcursul Național de MatematicăAplicată” Adolf Haimovici”-etapa judeţeană

Premiul III

a XI-aTrofin Manuela
Concursul regional pe teme economice „I.I. de la Bradˮ-etapa județeană

Mențiune

Contabilitate

a XI-a CIoniche Anișoara
34.Nistor MălinaConcursul Național de MatematicăAplicată” Adolf Haimovici”-etapa judeţeană

Mențiune

a XI-aTrofin Manuela
Concursul Regional de matematică „Alfa și Omega”- Roman

Mențiune

 

a XI-aTrofin Manuela
Concursul regional pe teme economice „I.I. de la Bradˮ-etapa regională

Premiul I-Bazele contabilitatii

a IX-aIoniche Anișoara
35.Răucescu ConstantinConcursul Național de MatematicăAplicată” Adolf Haimovici”-etapa judeţeană

Mențiune

 

a XI-aTrofin Manuela
Concursul Regional de matematică „Alfa și Omega”- Roman

Mențiune

a XI-aTrofin Manuela
36.Sârghi AndreeaConcursul Național de MatematicăAplicată” Adolf Haimovici”-etapa judeţeană

Mențiune

a XI-aTrofin Manuela
37.Aflorei DenisaConcursul Național de MatematicăAplicată” Adolf Haimovici”-etapa judeţeană

Mențiune

a XI-aTrofin Manuela
38.Mitocaru MarioConcursul de matematică “Lumina Math”- etapa națională

Mențiune

a VIII-aTrofin Manuela
39.Ursache IoanOlimpiada de matematică- etapa județeană

Mențiune

a VII-aBaciu Nicoleta
CONCURSUL PLURIDISCIPLINAR [email protected] JUNIOR

Mențiune

a VII-aBaciu Nicoleta
Concursul național „În satul lui Nică”

Premiul I

a VII-aȚârdea Dan
40.Rusu Mihaela LarisaConcursul Național de Matematică Aplicată” Adolf Haimovici”-faza judeţeană

Premiul I-  participare la etapa natională

 

a XI-aBaciu Nicoleta
41.Bistriceanu Ana MariaConcursul « Alfa și Omega »- concurs regional

Mențiune

 

a XII-aBaciu Nicoleta
Concursul  județean organizat de Centrul de Excelență Neamț ”Mathesis”

Premiul III

a XII-aBaciu Nicoleta
Concursul regional pe teme economice „I.I. de la Bradˮ-etapa regională

Premiul III-

Statistică și analiză economică

a XII-a CPintilie Radu -Mihail

 

 

42.Alui-Ion Elena DenisaConcursul național de chimie „Magda Petrovanu”, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, Facultatea de chimie, Iași

Mențiune

a VII-aMiclescu Corneliu
43.Acsinte MihaiFestivalulul Național Școlar INOVAFEST

Premiul I

Prezentare produse multimedia

a XII-aTrofin Manuela

Timofte Lorena

 

44.David DanielaFestivalulul Național Școlar INOVAFEST

Premiul I

Expoziție de postere și afișe

a XII-aTrofin Manuela
45.Nicuță Andrei-MădălinFestivalulul Național Școlar INOVAFEST

Premiul II

Expoziție de postere și afișe

a IX-aCristei Daniela
46.Vameșu Andra-MarinaOlimpiada de psihologie- etapa locală

Premiul I- calificare etapa națională

a X-aGrosu Cristina
47.Petcu LuisaOlimpiada de dezbatere, argumentare și gândire critică- etapa județeană

Premiul III- Calificare semifinală

a X-aGrosu Cristina
48.Blehan Maria-LuisaOlimpiada de dezbatere, argumentare și gândire critică- etapa județeană

Premiul III- Calificare semifinală

 

a IX-aGrosu Cristina
Olimpiada de religie-etapa județeană

Mențiune

a IX-aMoisii Maria
49.Tărăntuș NicoletaOlimpiada de științe socio-umane

Disciplina psihologie

Mențiune

a XII-aBălțătescu Marinela
50.Asaftei AlexandruFestivalulul Național Școlar INOVAFEST

Premiul III

Expoziție de postere și afișe

a XI-aGrosu Cristina
51.Aaniței BiancaFestivalulul Național Școlar INOVAFESTa IX-aGrosu Cristina
52.Ciudin VladConcursul național „În satul lui Nică”

Premeiul I

a VI-aȚârdea Dan
53.Ghiban ElenaConcursul național „În satul lui Nică”

Premiul I

a VI-aȚârdea Dan
54.Bălăjel MirunaConcursul național „În satul lui Nică”

Premiul I

a VI-aȚârdea Dan
55.Amariei DragoșConcursul național „În satul lui Nică”

Premiul I

a VI-aȚârdea Dan
56.Atodiresei Maria Delia (cros)

 

Olimpiada sportului școlar-etapa județeană

Locul III

a XI-aAfloarei George
57.Fotbal băieți- înv. primarOlimpiada sportului școlar-etapa județeană

Locul II

Înv. primarPopa Constantin

Afloarei George

58.Fotbal băieți- gimnaziuOlimpiada sportului școlar-etapa județeană

Locul III

GimnaziuPopa Constantin
59.Fotbal băieți- clasele I-IV

Cupa Tymbark Junior

Olimpiada sportului școlar-etapa județeană

Locul III

Înv. primarRîpanu Mihaela
60.Fotbal băieți- clasele V-VI

Cupa Tymbark Junior

Olimpiada sportului școlar-etapa județeană

Locul II

GimnaziuAfloarei George

Popa Constantin

61.S Rugby-tag- înv. primarOlimpiada sportului școlar-etapa județeană

Locul II

Înv. PrimarAfloarei George

Popa Constantin

62.S Rugby-tag – gimnaziuOlimpiada sportului școlar-etapa județeană

Locul II

GimnaziuAfloarei George

Rîpanu Mihaela

63.S Rugby-tag – liceuOlimpiada sportului școlar-etapa județeană

Locul I- calificare regională

LiceuAfloarei George
64.S Rugby-tag – liceuOlimpiada sportului școlar-etapa regională, Moldova

Locul III

LiceuAfloarei George

 

 

65.Luca Maria AliceOlimpiada de discipline tehnice-

etapa județeană

Mențiune

a XI-aIoniche Anișoara

Timofte Lorena Elena

Pintilie Radu Mihail

66.F.E.BENESTAR SRLConcursul național „Business Planˮ, 2018-etapa județeană

Premiul II

a XI-a BPintilie Radu-Mihail
Târgul Regional al Firmelor de Exercițiu cu participare internațională – Paşcani

Locul I-„Virtual Business Chalange”-Dron Ioana

Locul II-cea mai bună prezentare PPT

Locul III-cel mai profesional spot

Menţiune-cel mai bun negociator

Mențiune- cele mai bune materiale promoționale

Mențiune- cel mai bun catalog

Mențiune – imaginea firmei

a XI-a BPintilie Radu-Mihail
67.Vîrvara IoanOlimpiada de Tehnologia informației și a comunicațiilor (TIC)- etapa județeană

Premiul II

a IX-aAchirei Marian

 

Concursul regional pe teme economice „I.I. de la Bradˮ-etapa județeană

Mențiune- Bazele contabilității

a IX-aIoniche Anișoara
68.Tricolici Sergiu MihaiOlimpiada de Tehnologia informației și a comunicațiilor (TIC)- etapa județeană

Mențiune

a IX-aAchirei Marian
69.Lupu Xenia AlexandraOlimpiada de Tehnologia informației și a comunicațiilor (TIC)- etapa județeană

Mențiune

a XI-aAchirei Marian
70.Gherasim Alexandra

 

Festivalul Național Școlar INIVAFEST

Premiul III

Expoziție de postere și afișe

a XI-aPintilie Radu-Mihail
71.Diaconu Sebastiana

 

Festivalul Național Școlar INIVAFEST

Premiul III

Prezentare produse multimedia

a XII-aPintilie Radu-Mihail
72.Andrei CristianFestivalul Național Școlar INIVAFEST

Premiul II

Prezentare produse multimedia

a X-aPintilie Radu-Mihail
73.Iftimie MihaelaFestivalul Național Școlar INIVAFEST

Premiul I

Prezentare produse multimedia

a XII-aTimofte Lorena
74.Țucă Mihaela ȘtefanaConcursul regional pe teme economice „I.I. de la Bradˮ-etapa regională

Premiul III-Protecția consumatorului

a X-aPintilie Radu-Mihail
75.Roșu RobertConcursul regional pe teme economice „I.I. de la Bradˮ-etapa regională

Mențiune-Protecția consumatorului

a X-aPintilie Radu-Mihail
76.Dron Ioana DianaConcursul regional pe teme economice „I.I. de la Bradˮ-etapa regională

Mențiune- Marketing

a XI-a BPintilie Radu -Mihail
77.Ciudin Cătălina- ElenaConcursul regional pe teme economice „I.I. de la Bradˮ-etapa regională

Mențiune- Marketing

a XI-a BPintilie Radu -Mihail
78.Bistriceanu NarcisaConcursul  județean organizat de Centrul de Excelență Neamț ”Mathesis”

Premiul III

 

a XII-a

 

Baciu Nicoleta
Concursul regional pe teme economice „I.I. de la Bradˮ-etapa regională

Premiul I Statistică și analiză economică

a XII-a CPintilie Radu –Mihail

 

79.Oglinzanu Roxana PetronelaConcursul regional pe teme economice „I.I. de la Bradˮ-etapa județeană

Premiul II-

Finanțe și fiscalitate

a XII-a BPintilie Radu -Mihail

 

Concursul regional pe teme economice „I.I. de la Bradˮ-etapa regională

Mențiune-  Finanțe și fiscalitate

a XII-a BPintilie Radu –Mihail

 

80.F.E. BIOSWEETS SRLTârgul Regional al Firmelor de Exercițiu cu participare internațională – Paşcani

Locul I-CEL MAI ATRACTIV STAND

Locul III-VIRTUAL BUSINESS CHALLENGE

Locul III-CEA MAI REPREZENTATIVA MASCOTA

Locul III-CATALOG

Menţiune-NEGOCIATOR

Mențiune

SPOT PUBLICITAR

Mențiune

IMAGINEA FIRMEI

a XI-a CIoniche Anișoara
81.F.E. LUXURY EVENTS SRLTârgul Regional al Firmelor de Exercițiu cu participare internațională – Paşcani

Locul III

SITE

Mențiune

CEL MAI BUN CATALOG

Mențiune

SPOT

Mențiune

NEGOCIATOR ÎN LIMBA ENGLEZĂ

a XI-a DAtudosiei Iuliana
82.Dragu AnastasiaOlimpiada de religie-etapa județeană

Mențiune

a VIII-aMoisii Maria

 

 

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.