Duminică, 3 noiembrie, s-au disputat partidele rundei a zecea, penultima a turului, în cele două serii ale Ligii a IV-a. Performerele de până acum sunt Bradu Borca şi Victoria Horia, singurele formaţii cu punctaj maxim.
În Seria A s-au înregistrat rezultatele: Ozana Timişeşti-Bradu Borca 1-2 (1-1), Energia Pângăraţi-Speranţa Răuceşti 1-4 (1-1), Flacăra Brusturi-Bravo Bodeşti 0-3 (0-1), Stejarul Ţibucani-AS Grumăzeşti 10-0 (6-0), Voinţa Dochia-Zorile Urecheni 5-4 (2-4) şi Viitorul Podoleni-ASF Girov 4-2 (4-1).
1 | BRADU BORCA | 10 | 10 | 0 | 0 | 59 | 7 | 30 |
2 | Speranţa Răuceşti | 10 | 9 | 0 | 1 | 43 | 9 | 27 |
3 | Bravo Bodeşti | 10 | 7 | 1 | 2 | 31 | 18 | 22 |
4 | Ozana Timişeşti | 10 | 6 | 1 | 3 | 35 | 16 | 19 |
5 | Stejarul Ţibucani | 10 | 5 | 2 | 3 | 34 | 13 | 17 |
6 | Zorile Urecheni | 10 | 4 | 0 | 6 | 26 | 33 | 12 |
7 | Energia Pângăraţi | 10 | 3 | 3 | 4 | 19 | 28 | 12 |
8 | Flacăra Brusturi | 10 | 3 | 1 | 6 | 23 | 41 | 10 |
9 | Viitorul Podoleni | 10 | 3 | 0 | 7 | 19 | 35 | 9 |
10 | AS Grumăzeşti | 10 | 2 | 1 | 7 | 8 | 41 | 7 |
11 | Voinţa Dochia | 10 | 2 | 0 | 8 | 9 | 40 | 6 |
12 | ASF Girov | 10 | 1 | 1 | 8 | 12 | 37 | 4 |
Ultima etapă a turului programează duminică, 10 noiembrie, meciurile: Bradu Borca-Stejarul Ţibucani, Speranţa Răuceşti-Flacăra Brusturi, Bravo Bodeşti-Ozana Timişeşti, Zorile Urecheni-Energia Pângăraţi, AS Grumăzeşti-Viitorul Podoleni şi ASF Girov-Voinţa Dochia.
În Seria B, fruntaşele s-au impus la scoruri mari: Victoria Horia-Siretul Doljeşti 3-0 (2-0), Voinţa Valea Ursului-Cetatea Gâdinţi 15-2 (10-1), Voinţa Ion Creangă-Moldova Cordun 1-7 (1-5) şi Voinţa Bozieni-Moldova Pildeşti 8-1 (3-1).
”A fost un meci frumos, cu goluri multe, băieţii demonstrând că au trecut peste cele două rezultate nefaste consecutive. Tandemul Gugoaşă-Paveluc a funcţionat foarte bine, ambii jucători dând dovadă de altruism unul faţă de celălalt. Fiecare a marcat câte o dublă, celelalte puncte fiind înscrise de Tălmăcel, Rusu şi Aniculăesei. Avem mare încredere că vom câştiga derby-ul cu Valea Ursului, de pe teren propriu, pentru a încheia turul de campionat pe poziţia secundă în clasament”, a declarat Cristian Cocea, purtătorul de cuvânt al Moldovei Cordun.
Alte rezultate: Unirea Trifeşti-Stejarul Stăniţa 2-1 (0-1) şi Vulturul Costişa-WST Oniceni 3-0, la ”masa verde”, pentru că oaspeţii s-au retras de pe teren, în minutul 82, nemulţumiţi fiind de arbitraj.
1 | VICTORIA HORIA | 10 | 10 | 0 | 0 | 49 | 7 | 30 |
2 | Voinţa Valea Ursului | 10 | 9 | 0 | 1 | 46 | 11 | 27 |
3 | Moldova Cordun | 10 | 8 | 1 | 1 | 64 | 9 | 25 |
4 | Voinţa Bozieni | 10 | 6 | 1 | 3 | 33 | 26 | 19 |
5 | Voinţa Ion Creangă | 10 | 5 | 1 | 4 | 20 | 23 | 16 |
6 | Vulturul Costişa | 10 | 4 | 1 | 5 | 18 | 21 | 13 |
7 | Stejarul Stăniţa | 10 | 4 | 0 | 6 | 22 | 27 | 12 |
8 | Unirea Trifeşti | 10 | 4 | 0 | 6 | 17 | 32 | 12 |
9 | WST Oniceni (*) | 10 | 3 | 1 | 6 | 22 | 31 | 7 |
10 | Siretul Doljeşti | 10 | 1 | 3 | 6 | 14 | 28 | 6 |
11 | Cetatea Gâdinţi | 10 | 1 | 1 | 8 | 16 | 57 | 4 |
12 | Moldova Pildeşti | 10 | 0 | 1 | 9 | 11 | 60 | 1 |
(*) echipă penalizată cu 3 puncte, prin decizia AJF Neamţ
Ultima rundă a turului programează duminică, 10 noiembrie, partidele: Stejarul Stăniţa-Victoria Horia, Moldova Cordun-Voinţa Valea Ursului, Siretul Doljeşti-Voinţa Bozieni, Moldova Pildeşti-Voinţa Ion Creangă, Cetatea Gâdinţi-Vulturul Costişa şi WST Oniceni-Unirea Trifeşti. (M. CONSTANTINESCU)