ACTUALIZARE: Curtea Constituţională a decis că OUG 21/2004, prin care se doreşte reglementarea stării de alertă, este constituţională. CCR a stabilit însă şi faptul că restricţiile care vizează drepturi şi libertăţi fundamentale trebuie impuse doar prin lege votată în Parlamentul României. Comunicatul CCR:
***********
ŞTIRE INIŢIALĂ: Curtea Constituţională a României (CCR) dezbate astăzi, 13 mai, sesizarea Avocatului Poporului, care vizează ordonanţa de urgenţă 21/15 aprilie 2004, prin care Guvernul îşi propune să reglementeze starea de alertă. Aceasta este forma juridică pe care autorităţile vor să o folosească după data de 15 mai, când se încheie starea de urgenţă, pentru a putea impune o serie de restricţii, în ceea ce este denumită generic “lupta cu pandemia COVID-19”.

OUG 21/15 aprilie 2004 a fost aprobată în perioada în care premier era Adrian Năstase şi survenea seriei de atentate teroriste din Spania, din martie 2004. Prin intermediul acesteia se înfiinţa Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, care presupunea şi existenţa unei funcţii de vicepremier pentru securitate naţională, în calitate de preşedinte. (M. CONSTANTINESCU)




