Platinum Optic
Platinum Optic
Platinum Optic
Close Menu
Stiri Neamt
    Facebook X (Twitter) Instagram WhatsApp Telegram RSS YouTube
    vineri, august 14
    Facebook X (Twitter) YouTube Telegram RSS Instagram
    • Despre noi
    • Contact
    • Arhiva
    Stiri Neamt
    • Actual
    • Analiză
    • Anchetă
    • Economie
    • Politic
    • Social
    • Economie
    • Sport
    Actual >>
    • Peste 20 de posturi pentru medici vor fi scoase la concurs de Spitalul Județean Neamț
    • Piatra-Neamț, „Capitala Tineretului Ortodox din Moldova”, timp de două zile. Finanțare locală de 71.000 de lei
    • ANALIZĂ / D-ale sănătății în Neamț. Când rușinea nu mai intră în vestiar
    • VIDEO. În spatele Pieței Centrale din Piatra Neamț magazinele se închid unul câte unul
    • LPS Piatra-Neamț, campioană națională pentru al doilea an consecutiv la Under 16
    • EDITORIAL / Lumea este bulversată…
    • Aici sunt banii dumneavoastră. Mall Forum Center – investiție inutilă de 7 milioane de euro. Primăria încă mai plătește utilități
    • Neamț. Admiterea la liceu 2026. Etapa a doua a repartizării computerizate: 149 de absolvenți așteaptă, 13 nu au depus dosar de înscriere nicăieri!
    • Video-Foto. Ziua Zimbrului, sărbătorită la Centru de Vizitare de la Parcul Natural Vânători-Neamț
    • Târgu Neamț – centrul unei alte rețele de contrabandă cu țigări
    Stiri Neamt
    Prima pagină » Actual » Contestația în anulare pentru Cheile Bicazului: ”O acțiune de campanie electorală”
    cheile bicazului - Contestația în anulare pentru Cheile Bicazului: ”O acțiune de campanie electorală”
    Actual noiembrie 18, 2020

    Contestația în anulare pentru Cheile Bicazului: ”O acțiune de campanie electorală”

    By MesagerulNiciun comentariu2 Mins Read
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link
    Fii informat cu Google News
    Adauga-ne ca sursă preferată de știri

    cheile bicazului - Contestația în anulare pentru Cheile Bicazului: ”O acțiune de campanie electorală”Astăzi, 18 noiembrie, a fost primul termen în procesul inițiat de Consiliul Județean Harghita pentru a ataca hotărârea judecătorească definitivă prin care s-a stabilit că granița dintre județele Neamț și Harghita rămâne aceeași. La proces (contestație în anulare) au fost prezenți din partea județului Neamț prefectul George Lazăr, șeful Oficiului de Cadastru Simion Stâncel și primarul de Bicaz Chei Gheorghe Oniga.

    ”Nu s-a ajuns la judecata pe fondul cauzei, pentru că președintele CJ Harghita a făcut o cere de abținere, întrucât două din doamnele judecătoare din complet au făcut parte și din completul de recurs. S-a stabilit termen pentru ziua de 13 ianuarie, când ar trebui să se judece pe fond, indiferent dacă cele două doamne judecătoare vor rămâne în complet sau nu”, a declarat prefectul George Lazăr.

    Pe 25 iunie, Curtea de Apel Ploiesti a pronunțat hotărârea definitivă într-un proces care se întindea de 11 ani, a cărui miză erau Cheile Bicazului, revendicate de Județul Harghita.  Nemulțumit de sentință, președintele CJ Harghita a anunțat încă de atun ci că va apela la căile extraordinare de atac, care sunt admisibile numai dacă apar circumstanțe și probe noi, ceea ce nu este cazul.

    ”Se agită și domnul președinte, pentru că urmează alegerile pe 6 decembrie și vrea să arate și el că UDMR-ul se bate, se zbate și se implică. Ceea ce face el este o acțiune de campanie electorală”, a declarat Gheorghe Oniga, primarul de Bicaz Chei.

    C.M.

    COMES – Angajăm

    Parteneri

    Mesagerul Bacău Pompierii de la ISU Bacău, vicecampioni naționali! Performanță istorică și șapte podiumuri cucerite ZCH Cum citești corect detaliile unei polițe și eviți surprizele neplăcute NewsEdge De ce lipsește Ucraina de la cea mai mare paradă militară din Polonia. Cum au evoluat tensiunile dintre Varșovia și Kiev BusinessEdge Producția industrială a scăzut cu 3,5% în primul trimestru. Industria prelucrătoare a înregistrat cel mai mare declin
    Contestația în anulare pentru Cheile Bicazului: Curtea de Apel Ploiești prefectul George Lazăr primarul de Bicaz Chei Gheorghe Oniga șeful Oficiului de Cadastru Simion Stâncel
    Follow on Google News Follow on Facebook Follow on Instagram Follow on YouTube
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link WhatsApp
    Previous ArticleCarantină la Azilul de bătrâni Ceahlău, 31 de persoane au Covid
    Next Article Războiul Arsene – DSP, faza pe declarații și comunicate. Tema: cine coordonează spitalul județean?
    Mesagerul
    • Website

    Adresa: str. Baltagului, nr. 6, Piatra Neamt telefon: 0233/235.907 fax: 0333/816.194

    Poate te intereseaza si...

    SJU Neamț

    Peste 20 de posturi pentru medici vor fi scoase la concurs de Spitalul Județean Neamț

    august 13, 2026
    tineri - Piatra-Neamț, „Capitala Tineretului Ortodox din Moldova”, timp de două zile. Finanțare locală de 71.000 de lei

    Piatra-Neamț, „Capitala Tineretului Ortodox din Moldova”, timp de două zile. Finanțare locală de 71.000 de lei

    august 13, 2026
    caricatura ortopedie - ANALIZĂ / D-ale sănătății în Neamț. Când rușinea nu mai intră în vestiar

    ANALIZĂ / D-ale sănătății în Neamț. Când rușinea nu mai intră în vestiar

    august 13, 2026
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    reclama zerobet.ro
    Reclama Liceu Parhon
    Renault
    Anunturi intrerupere EON
    Program transport public
    Program transport public
    www.asclepion.ro
    reclama publiserv
    Anunt angajare Urban Grup Environment
    reclama gustari spatiale
    reclama stpn
    anunt angajare
    reclama econeamt
    reclama Drupo
    reclama soundservice
    reclama
    reclama trustccdp
    vremea papagalilor
    reclama Bratner
    reclama Fiscal Service
    reclama Danirom
    reclama Danlin
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
    • Politica prelucrare date personale
    mesagerulneamt.ro © 2026

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.