
În aceste condiții, elevii vor trebui să rămână o oră în plus la școală ori să vină sâmbăta sau în vacanță pentru a recupera materia. Directoarea școlii a mai precizat că toți acești copii s-au înscris în programul „Școală după școală” care a și început: „Dorința a fost a copiilor și a părinților, fiindcă ei au făcut cereri, au completat toate documentele necesare și de ieri am început. Noi am fi făcut aceste ore remediale și fără plată. Ne-am organizat grupele, de exemplu avem elevi și din cele două clase de a VIII-a care s-au înscris, dar probabil că vor participa toți la materiile de examen, profesorii au fost de acord. Ca program, am stabilit să facem sâmbăta aceste ore, iar la clasele I-IV să rămână câte o oră după cursuri, avem și după-amiază ore, iar doamnele învățătoare sunt de acord. La gimnaziu, nu prea avem spațiu în sălile de clasă ca să asigurăm distanțarea, așa încât facem pe rând, câte o oră, după cursuri. Trebuie să ținem cont că avem și elevi care vin la școală cu microbuzul – avem doar unul singur, avem și profesori navetiști și programul trebuie de așa manieră structurat încât să asigurăm accesul tuturor. Dacă va fi nevoie, vom face și în vacanță”.
Pentru recuperarea materiei din perioada online s-au înscris peste 5.300 de elevi din Neamț, mai mulți decât cei 3.144 câți erau inițial înregistrați în sistem.
C.I.





