Astăzi, 12 aprilie, două unități sanitare din județul Neamț au primit avizul Ministerului Sănătății de a trata pacienți Covid-19. Ordinul a fost publicat în Monitorul Oficial și de mâine spitalele pot interna bolnavii.

Astăzi la Spitalul Județean de Urgență Piatra-Neamț erau 15 pacienți Covid în secția ATI, dintre care 13 erau intubați. De mai bine de 3 săptămâni sunt pacienți gravi mai mulți decât numărul paturilor de terapie intensivă. Asta în condițiile în care toate spitalele din Moldova și-au depășit capacitatea.
C.I.






