Platinum Optic
Platinum Optic
Platinum Optic
Close Menu
Stiri Neamt
    Facebook X (Twitter) Instagram WhatsApp Telegram RSS YouTube
    vineri, august 14
    Facebook X (Twitter) YouTube Telegram RSS Instagram
    • Despre noi
    • Contact
    • Arhiva
    Stiri Neamt
    • Actual
    • Analiză
    • Anchetă
    • Economie
    • Politic
    • Social
    • Economie
    • Sport
    Actual >>
    • Final de telenovelă la Zănești. Fostul primar, Ioan Filip a pierdut procesul prin care dorea redobândirea funcției – decizia este definitivă
    • Din lumea celor care nu cuvântă. Azi, Primăria Târgu-Neamț
    • ZeroBet propune jocul fără bani reali: divertisment fără mize, datorii și pierderi
    • Tupeu maxim la Târgu-Neamț: furt chiar în parcarea din fața sediului Poliției
    • Șocant. Gemeni și fratele lor, abandonați de părinți la Roman
    • Reclamație după blocajele privind accesul auto de la Spitalul Județean Neamț: „Bolnavii oncologici sunt nevoiți să urce pe jos”
    • Acciza la motorină scade cu 20%, dar numai pentru 16 zile. Șoferii ar putea economisi 68 de bani pe litru
    • Alături de Brantner, Paprec se extinde în cinci noi țări din Europa Centrală și de Est
    • Peste 20 de posturi pentru medici vor fi scoase la concurs de Spitalul Județean Neamț
    • Piatra-Neamț, „Capitala Tineretului Ortodox din Moldova”, timp de două zile. Finanțare locală de 71.000 de lei
    Stiri Neamt
    Prima pagină » Actual » 5.000 de credincioși la sfințirea de la Mânăstirea Văratec
    WhatsApp Image 2022 10 09 at 13.05.18 3 - 5.000 de credincioși la sfințirea de la Mânăstirea Văratec
    Actual octombrie 9, 2022

    5.000 de credincioși la sfințirea de la Mânăstirea Văratec

    By MesagerulUn comentariu2 Mins Read
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link
    Fii informat cu Google News
    Adauga-ne ca sursă preferată de știri

    Aproximativ 5.000 de credincioși au participat astăzi, 9 octombrie, la sfințirea bisericii “Adormirea Maicii Domnului” de la Mânăstirea Văratec. Slujba religioasă a fost oficiată de ÎPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de alți ierarhi, preoți și diaconi. La eveniment au participat, în clitate de oficiali, cu tot ce decurge din această postură, prefectul județului, Adrian Niță, Vasile Asandei, director general Agenția pentru Dezvoltare Regională Nord Est, primarul comunei Agapia, alături de mai mulți colegi din alte comune.

    WhatsApp Image 2022 10 09 at 13.05.18 4 1 - 5.000 de credincioși la sfințirea de la Mânăstirea Văratec
    WhatsApp Image 2022 10 09 at 13.05.18 5 - 5.000 de credincioși la sfințirea de la Mânăstirea Văratec
    WhatsApp Image 2022 10 09 at 13.05.18 3 - 5.000 de credincioși la sfințirea de la Mânăstirea Văratec
    WhatsApp Image 2022 10 09 at 13.05.18 1 - 5.000 de credincioși la sfințirea de la Mânăstirea Văratec

    Polițiștii și jandarmii prezenți pe drumul care duce spre mănăstire au asigurat ordinea și liniștea publică dar au intervenit și la dirijarea traficului și numărului mare de credincioși. Cozile de mașini se întindeau până aproape de sat Valea Seacă din comuna Bălțătești.

    WhatsApp Image 2022 10 09 at 12.26.50 - 5.000 de credincioși la sfințirea de la Mânăstirea VăratecÎn spațiul destinat oficialităților s-a aflat și cunoscutul om de afaceri Gheorghe Becali, care ar fi venit însoțit de aproximativ 200 de credincioși aduși pe cheltuiala sa la eveniment.

    Pe drumul care duce spre mănăstire au putut fi observați și câțiva întreprinzători locali care aveau expuse la vânzare, pe gherete, produse din propria lor gospodărie: siropuri, dulcețuri, șerbeturi, miere de albine, etc. Chiar dacă unii dintre ei s-au arătat cam nemulțumiți de faptul că nu sunt lăsați să își vândă produsele în parcarea mânăstirii și au fost alungați de stareță și maici cu ajutorul poliției și a amenzilor, aceștia speră că în viitorul apropiat primăria Agapia le va construi o piață în apropierea mânăstirii.

    WhatsApp Image 2022 10 09 at 13.05.17 1 - 5.000 de credincioși la sfințirea de la Mânăstirea Văratec
    WhatsApp Image 2022 10 09 at 13.05.17 - 5.000 de credincioși la sfințirea de la Mânăstirea Văratec
    WhatsApp Image 2022 10 09 at 13.05.18 2 - 5.000 de credincioși la sfințirea de la Mânăstirea Văratec

    La finalul evenimentului, Pensiunea “Văratec” este locul unde oficialii se vor bucura de ceea ce se numește o agapă frățească,  alta decât cea pentru simplii credincioși.

    Să remarcăm că recentul scandal sexual care a afectat oameni din Biserica Ortodoxă nu a fost recepționat de credincioși decât în spiritul vechii zicale , ”Să faci ce zice popa, nu ce face popa”!

    C.T.S

    COMES – Angajăm

    Parteneri

    Mesagerul Bacău Verificări în sistem RELEU pe DN 2 – E 85 ZCH Week-end cu vreme frumoasă. Cer senin, căldură suportabilă pentru pelerinii de la Paltin – Petru Vodă! NewsEdge Se împlinesc 50 de ani de la lansarea „Dancing Queen”. Povestea hitului ABBA care refuză să îmbătrânească BusinessEdge Analiză: Bursele europene sfidează „blestemul” din august. 5 crize explică reputația proastă a lunii
    Adrian Niță Gheorghe Becali IPS Teofan Mitropolitul Moldovei și Bucovinei prefectul județului sfințirea bisericii "Adormirea Maicii Domnului" de la Mânăstirea Văratec
    Follow on Google News Follow on Facebook Follow on Instagram Follow on YouTube
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link WhatsApp
    Previous ArticleTolerați ani de zile, comercianții din Cheile Bicazului sunt somați să plece
    Next Article Sistemul de implanturi dentare SKY Fast & Fixed de la Bredent, soluția pentru dantură fixă în doar 24 de ore
    Mesagerul
    • Website

    Adresa: str. Baltagului, nr. 6, Piatra Neamt telefon: 0233/235.907 fax: 0333/816.194

    Poate te intereseaza si...

    Zanesti Ioan Filip - Final de telenovelă la Zănești. Fostul primar, Ioan Filip a pierdut procesul prin care dorea redobândirea funcției – decizia este definitivă

    Final de telenovelă la Zănești. Fostul primar, Ioan Filip a pierdut procesul prin care dorea redobândirea funcției – decizia este definitivă

    august 14, 2026
    tg primaria - Din lumea celor care nu cuvântă. Azi, Primăria Târgu-Neamț

    Din lumea celor care nu cuvântă. Azi, Primăria Târgu-Neamț

    august 14, 2026
    articolnt - ZeroBet propune jocul fără bani reali: divertisment fără mize, datorii și pierderi

    ZeroBet propune jocul fără bani reali: divertisment fără mize, datorii și pierderi

    august 14, 2026
    View 1 Comment

    Un comentariu

    1. ciprian on octombrie 9, 2022 2:40 pm

      multumim pentru informatiile din articol. ultima fraza insa, este in plus si poate fi catalogata si ca o calomnie.

      Reply
    Leave A Reply Cancel Reply

    reclama zerobet.ro
    Reclama Liceu Parhon
    Renault
    Anunturi intrerupere EON
    Program transport public
    Program transport public
    www.asclepion.ro
    reclama publiserv
    Anunt angajare Urban Grup Environment
    reclama gustari spatiale
    reclama stpn
    anunt angajare
    reclama econeamt
    reclama Drupo
    reclama soundservice
    reclama
    reclama trustccdp
    vremea papagalilor
    reclama Bratner
    reclama Fiscal Service
    reclama Danirom
    reclama Danlin
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
    • Politica prelucrare date personale
    mesagerulneamt.ro © 2026

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.