Pachetele cu alimente primite de la Uniunea Europeană și distribuite de către primăriile din țară către persoanele care se află în pragul sărăciei ajung să fie vândute de către unii dintre beneficiari, la prețuri ce variază între 100 și 200 lei.
Un astfel de caz ne-a fost semnalat astăzi, de către o femeie care venise la sediul primăriei Târgu Neamț pentru a-și primi pachetul de alimente. Dar din păcate, coada era prea mare și a plecat revoltată acasă.
Și într-adevăr, la Centrul de distribuire a acestor pachete din spatele primăriei era o mulțime de persoane la rând. Unul dintre cei care așteptau la coadă ni s-a plâns că: „Țiganii vin primii și pleacă cu pachetele. Le vând, și cu banii pe ele își cumpără băutură și țigări. Iar noi ăștia, care chiar avem nevoie de aceste alimente nu reușim să ne primim alimentele. Sunt persoane care au venit de la ora 3 dimineața aici și stau la coadă. Vai de capul nostru”.

Distribuția de pachete alimente prin Programul Național Ajutorarea Persoanelor Defavorizate (POAD) se face în baza OUG nr. 84 din 2020, iar destinatarii finali sunt următoarele categorii de persoane:
1. Familiile și persoanele singure cărora le este stabilit prin dispoziția primarului dreptul la ajutor social;
2. Familiile beneficiare de alocații pentru susținerea familiei în baza Legii nr. 227 din 2010;
3. Persoanele și familiile aflate temporar în situații critice de viață, vulnerabilitate sau cu handicap grav sau accentuat, situații stabilite prin anchete sociale la nivelul local.
Acest program se desfășoară prin Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, prin prefecturile județene și cu sprijinul logistic al primăriilor.

C.T.S.








Un comentariu
Sa le dea si tigari si bautura,sa nu fie nevoiti sa le vanda.