Tribunalul Neamț s-a pronunțat în cazul altor două persoane acuzate că au dat mită pentru a se putea angaja la Ambulanța Neamț (amănunte AICI). Este vorba de acorduri de recunoaștere a vinovăției încheiate cu procurorii DNA, înțelegeri care au fost consfințite de judecători în ședința din 3 martie 2023.
Dogariu Cristina și Mihăilă Petru au fost condamnați la câte un an și 6 luni de închisoare pentru care s-a dispus suspendarea sub supraveghere, ambii fiind găsiți vinovați de săvârșirea infracțiunii de dare de mită. Cei doi sunt obligați să presteze câte 80 de zile de muncă în folosul comunității și au de respectat o serie întreagă de obligații impuse de instanță.
Li s-a adus la cunoștință faptul că dacă nu respectă măsurile de supraveghere sau obligațiile impuse, instanța poate revoca suspendarea și poate dispune executarea pedepsei. Decizia Tribunalului Neamț nu este definitivă, însă probabil nu va fi contestată de nici o parte din proces. Nu este prima dată când instanța consfințește astfel de acorduri în același dosar. Și alți acuzați au procedat în aceeași manieră, beneficiul fiind reducerea pedepsei (amănunte AICI şi AICI). (G.S.)