Platinum Optic
Platinum Optic
Platinum Optic
Close Menu
Stiri Neamt
    Facebook X (Twitter) Instagram WhatsApp Telegram RSS YouTube
    miercuri, august 12
    Facebook X (Twitter) YouTube Telegram RSS Instagram
    • Despre noi
    • Contact
    • Arhiva
    Stiri Neamt
    • Actual
    • Analiză
    • Anchetă
    • Economie
    • Politic
    • Social
    • Economie
    • Sport
    Actual >>
    • Parcare improvizată la Spitalul Județean Piatra-Neamț: teren viran cu barieră, dispută între conducere și angajați
    • Ai panouri fotovoltaice? Casa Verde 2026 ar putea finanța baterii pentru energia produsă acasă
    • Situație disperată la Școala Primară Vulpășești- Sagna. 23 de elevi ar trebui mutați la altă școală
    • 24 de primării din Neamț, somate să intre pe Ghișeul.ro. Altfel, riscă blocarea alocărilor bugetare
    • Știrea zilei: Culoar climatic inteligent în Smart City Piatra Neamț
    • Investiție de 18 milioane de lei pentru podul din Borca: „Pentru un pod mic, este prea mult”
    • VIDEO. Coadă de mașini până-n stradă la intrarea în parcarea inteligentă a SJU Piatra-Neamț
    • Cu trei săptămâni înainte de începerea noului an școlar, profesorii primesc prima tranșă din prima de carieră didactică
    • Transportul public electric se extinde în 3 comune din apropierea municipiului Piatra Neamț
    • VIDEO. Cafeaua de dimineață. Invitat: Maria Apostol, prefectul județului Neamț
    Stiri Neamt
    Prima pagină » Actual » Județul Neamț a fost două zile capitala folk-ului românesc
    cenaclu flacara - Județul Neamț a fost două zile capitala folk-ului românesc
    Actual mai 15, 2023

    Județul Neamț a fost două zile capitala folk-ului românesc

    By MesagerulUn comentariu4 Mins Read
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link
    Fii informat cu Google News
    Adauga-ne ca sursă preferată de știri

    cenaclu flacara - Județul Neamț a fost două zile capitala folk-ului românescTimp de două zile (13-14 mai) orașul Târgu Neamț a fost capitala folkului românesc. Cea de-a treia ediție a festivalului b Zone Folk a adus pe scena din Parcul Cetate spuma muzicii folk românești. Nume ca Nicu Alifantis, Ducu Bertzi, Mircea Vintilă, Mircea Baniciu sau Andrei Păunescu a strâns în parc sute de persoane, iubitori ai acestui gen de muzică. Festivalul a fost organizat de către Consiliul Județean Neamț, în parteneriat cu Primăria și Consiliul Local Târgu Neamț, Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” și Casa Culturii „Ion Creangă” din Târgu Neamț.

    folk 1 - Județul Neamț a fost două zile capitala folk-ului românescSâmbătă, în prima zi, deschiderea s-a făcut în prezența lui Ion Asaftei și a lui Adrian Păduraru, președintele și vicepreședintele Consiliului Județean Neamț, a primarului orașului Daniel Harpa și a  prefectului Adrian Niță. Muzica a ocupat imediat prim-planul, Nicu Alifantis- Mirică- Gemini, , Gheorghe Gheorghiu, trupa Spam, grupul „Magic Folk”, Paul Tihan, Sânziana Ailenei sau grupul de copii „Ariciorii” au încântat spectatorii. Care, în pauzele dintre concerte, au putut degusta din produsele locale oferite la stand-uri de comercianți..

    public folk - Județul Neamț a fost două zile capitala folk-ului românescDuminică,a urcat pe scena din Parcul Cetate spuma muzicii folk românești. Sub egida Cenaclul „Flacăra” și Andrei Păunescu, nume grele au încântat publicul: Mircea Vintilă, Mircea Baniciu, Ducu Bertzi, Radu Gheorghe, Magda Pușkaș, Cristian Buică, Vanghele Gogu, Walter Ghicolescu, Cătălin Stepa, Trupa „Totuși” – Rareș Suciu și Claudiu Purcărin, dar și cântăreți locali, Ana-Maria Filip, Grupul „Zori” – Daria Boghean și Teodora Beleua sau Grupul „Eu cred”.

    oameni in parc - Județul Neamț a fost două zile capitala folk-ului românescIon Asaftei, președintele Consiliului Județean a ținut să precizeze: „La cât de frumos e ținutul nostru, la cât de bine se pretează să asculți chitarele la poalele Cetății Neamț, considerăm că e o maximă oportunitate să susținem și să organizăm acest festival. Sunt convins că nemțenii și turiștii care vor fi prezenți la acest festival vor avea o experiență deosebită. Pentru că vor fi două seri de poveste în Parcul Cetate. Și bunul Dumnezeu a ținut cu noi, cu acest festival și vremea a fost bună. Nu a plouat”.

    ghorghiu - Județul Neamț a fost două zile capitala folk-ului românescPrimarul Daniel Harpa a declarat: „Un festival reușit, fără doar și poate. Am remarcat că, de la o ediție la alta festivalul devine din ce în ce mai bine organizat. A fost un real spectacol în cele două zile de festival, în care cu toții, de la mic la mare ne-am simțit bine în compania unor monștri sacri ale muzicii românești. Melodii de neuitat apreciate și aplaudate la scenă deschisă de către public. Vă mărturisesc că am cântat și eu câteva refrene de la unele melodii. Cu aceste melodii mi-am trăit anii de studenție și tinerețea. Mulțumesc locuitorilor orașului nostru pentru prezență, mulțumesc organizatorilor de la Consiliul Județean Neamț, și nu în ultimul rând echipei mele de la primăria orașului și de la Casa Culturii, care s-au implicat exemplar în buna desfășurare a acestui frumos festival cu rezonanțe naționale!”

    oameni in parc - Județul Neamț a fost două zile capitala folk-ului românescÎndrăgitul artist Ducu Bertzi: „Este foarte bine că se organizează acest festival, iar locația arată superb. Organizarea a fost foarte bună și am avut sprijinul primăriei și al Consiliului Județean. Este un festival bine organizat și felicit organizatorii, pe cei de la Consiliul Județean și de la primărie”.

    copii cu chitare - Județul Neamț a fost două zile capitala folk-ului românescUn alt veteran al muzicii românești, Gheorghe Gheorghiu a declarat: „Am avut întotdeauna o impresie extraordinară despre zona Târgu Neamț, pentru că aici sunt oameni foarte primitori, cumsecade, dornici de muzică bună, de un spectacol frumos. Am foarte mulți prieteni la Târgu Neamț. Îl cunosc și pe domnul primar Daniel Harpa, un om extraordinar și mă bucur că ține stindardul sus, aici, la Târgu Neamț”.

    Câteva impresii despre cele două zile de festival am luat și de la câțiva participanți veniți în calitate de iubitori ai muzicii folk.

    „Nu puteam lipsi nici de la această ediție. Așa cum nu am lipsit nici de la ce-a de-a doua ediție. Ascult de foarte mulți ani muzică folk iar faptul că acest festival se organizează într-un parc, așa cum este cel de aici, nu poate fi decât minunat. E plăcut să asculți muzica preferată într-un cadru natural. Organizare bună, mâncare bună, muzică bună. Felicitări pentru organizarea acestui festival la Târgu Neamț”, ne spune un bărbat venit la festival împreună cu familia.

    O doamnă venită și ea cu familia ne oferă o primă impresie: „Foarte frumos. Am remarcat curățenia, calitatea bună a oamenilor care au participat la acest festival, ordinea și siguranța oferită de forțele de ordine, dar mai ales organizarea. Au fost două seri cu adevărat minunate pentru mine și familia mea. Vom reveni cu siguranță și la anul, la următoarea ediție”.

    M.N.T.

    COMES – Angajăm

    Parteneri

    Mesagerul Bacău Casa Verde se schimbă în 2026: bani doar pentru baterii, nu pentru panouri fotovoltaice ZCH Casa Verde 2026, redesenat: baterii pentru prosumatori și renunțarea la „cursa primului click” NewsEdge AUR respinge adoptarea monedei euro în viitorul apropiat. Peiu: „Ar trebui să avem o dezbatere serioasă” BusinessEdge Nvidia strânge 500 de miliarde de dolari pentru finanțarea infrastructurii AI. Tehnologia devine un activ valoros pentru bănci și investitori
    Adrian Păduraru b flok Târgu-Neamț Casa Culturii Consiliul judetean Neamt daniel harpa Ion Asaftei primaria targu neamt
    Follow on Google News Follow on Facebook Follow on Instagram Follow on YouTube
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link WhatsApp
    Previous ArticleGeneralul Dumitru Coroamă: erou al războiului de întregire naţională
    Next Article Întoarcere spre începuturi: Istoricul Ioan Scurtu își lansează cartea de memorii la Piatra-Neamţ
    Mesagerul
    • Website

    Adresa: str. Baltagului, nr. 6, Piatra Neamt telefon: 0233/235.907 fax: 0333/816.194

    Poate te intereseaza si...

    Parcare improvizată cu mașini în apropierea spitalului din Piatra-Neamț.

    Parcare improvizată la Spitalul Județean Piatra-Neamț: teren viran cu barieră, dispută între conducere și angajați

    august 12, 2026
    panouri - Ai panouri fotovoltaice? Casa Verde 2026 ar putea finanța baterii pentru energia produsă acasă

    Ai panouri fotovoltaice? Casa Verde 2026 ar putea finanța baterii pentru energia produsă acasă

    august 12, 2026
    WhatsApp Image 2026 08 11 at 13.27.25 - Situație disperată la Școala Primară Vulpășești- Sagna. 23 de elevi ar trebui mutați la altă școală

    Situație disperată la Școala Primară Vulpășești- Sagna. 23 de elevi ar trebui mutați la altă școală

    august 11, 2026
    View 1 Comment

    Un comentariu

    1. tomcris on mai 15, 2023 8:36 am

      Au lipsit Adrian Beznă(sufletul si poezia festivalului) si Mirce Vanca(opera intotdeuna prezenta la editiile anterioare). In rest un spectacol exceptional.

      Reply
    Leave A Reply Cancel Reply

    reclama zerobet.ro
    Reclama Liceu Parhon
    Renault
    Anunturi intrerupere EON
    Program transport public
    Program transport public
    www.asclepion.ro
    reclama publiserv
    Anunt angajare Urban Grup Environment
    reclama gustari spatiale
    reclama stpn
    anunt angajare
    reclama econeamt
    reclama Drupo
    reclama soundservice
    reclama
    reclama trustccdp
    vremea papagalilor
    reclama Bratner
    reclama Fiscal Service
    reclama Danirom
    reclama Danlin
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
    • Politica prelucrare date personale
    mesagerulneamt.ro © 2026

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.