
Cu toate acestea, cei care au reușit să se înscrie în acest program se pare că vor mai trebui să aștepte înainte de a putea implementa efectiv proiectul. Administrația Fondului de Mediu (AFM) a anunțat într-un comunicat de presă emis astăzi, 26 septembrie, că programul a fost suspendat temporar printr-o hotărâre a Curții de Apel Oradea într-un dosar în care una dintre firmele reclama faptul că nu a fost inclusă pe lista de instalatori: „Prin această decizie s-a dispus suspendarea executării Deciziei de soluționare a contestației privind respingerea dosarului de validare al reclamantei DHELECTRIC SYSTEMS SRL ca și instalator publicat pe site-ul AFM în data de 28 august 2023 și suspendarea întregii proceduri de publicare a listei instalatorilor validați, de alegere a acestora de către beneficiari și de încheiere a contractelor de participare și de finanțare până la soluționarea definitivă a cauzei ce face obiectul dosarului”.
AFM se apără și spune că procedura pentru includerea pe listă s-a desfășurat legal și că firma respectivă nu a respectat termenele pentru depunerea documentației necesare. „AFM a respectat întocmai toate procedurile privind validarea / invalidarea instalatorilor prevăzute în Ghidul de finanțare a programului Casa Verde Fotovoltaice, inclusiv în cazul respingerii dosarului depus de DHELECTRIC SYSTEMS”.
Dincolo însă de orice merit al acestui caz este de semnalat cum o singură contestație venită din partea unei singure firme poate împiedica implementarea unui program în care s-au scris peste 86.000 de persoane fizice. Care poate ar fi sperat chiar să și implementeze acest proiect într-un timp rezonabil.
Vlad B.





