Interviu cu directorul Constantin CHELARIU
– Domnule director, cum a debutat noul an școlar și care sunt noutățile?
– Ce proiecte ați derulat în anul școlar trecut?
În ultima perioadă, în unitatea noastră s-au derulat proiecte care au început pe perioada pandemiei. Astfel, a fost dotată școala cu un scanner de temperatură, dar și materiale de curățenie, dezinfectant pentru mâini, săpun lichid, coșuri de gunoi, proiect derulat cu fonduri europene pentru o perioadă de 5 ani. Mai mult, s-a demarat proiectul de „eficientizare termică și reabilitare infrastructură școlară” pentru corpul B al școlii, apoi, Proiectul PNRAS II, unde așteptăm să semnăm contractul de finanțare pentru începerea derulării acestuia, proiectul având denumirea „Dotare cu mobilier și digitalizare în școală”, unde s-a semnat contractul de finanțare urmând derularea acestuia.
– Cum s-a implicat administrația publică locală?
Administrația locală are un rol esențial în dezvoltarea infrastructurii școlare din UAT Pâncești, susținând, fără echivoc, toate proiectele pe care le-am enumerat, contribuind procentual (financiar) la elaborarea lor, la derularea implementării și consolidarea educației în comună.
Procent bun la evaluarea națională
– Toate posturile sunt ocupate de dascăli calificați?
– Ce efectiv de preșcolari și școlari are școala de la Pâncești?
În acest an școlar sunt înscriși 163 de elevi, după cun urmează: 33 de copii la grădiniță, distribuiți în două grupe, 69 de elevi la clasele 0-IV în cinci clase de învățământ primar și 64 de elevi în clasele V –VIII.
– Ce rezultare s-au obținut la evaluarea națională?
La examenul de evaluare națională din iunie 2023 au participat 18 evevi, fiind obținute următoarele rezultate: 66,67% promovați la limba și literatura română, 61,12% promovați la matematică, ceea ce înseamnă un rezultat la promovare de 63,89% în total. Dintre absolvenții de clasa a VIII-a, 9 elevi au optat pentru învățământul profesional, doi elevi au fost admiși la liceu vocational, iar 7 la alte licee.
Proiecte și activități educaționale
– Sunt probleme cu abandonul școlar în comuna Pâncești?
– Ce proiecte vor urma?
În acest an școlar, activitatea educativă extracurriculară se desfășoară după o planificare întocmită și aprobată, agreată de elevi și de cadre didactice. Printre acestea se pot enumera: „Ziua limbilor europene”, desfășurată pe data 26 septembrie, ”Ziua recoltei” , desfășurată pe data de 4 octombrie, ”Spunem NU dependenței !”, activitate care se va desfășura în cadrul Proiectului Național „19 zile de activism”, ”Sunt mândru că sunt român”, activitate ce se va desfășura pe data de 1 Decembrie, ”Sărbătorile creştine la români!, ”Dăruind vei dobândi!”, activități ce se vor desfășura în luna decembrie. După vacanța de iarnă urmează alte activități: 24 Ianuarie – „Hora Unirii”, 24 Februarie – „Dragobete-simțim românește”, ”De ziua Mamei” – confecționarea de mărțișoare, Școala altfel: Să știi mai multe, să fii mai bun!, Vizite la licee, ca să enumăr doar câteva dintre activitățile extracurriculare ce se vor desfășura în școala noastră.
Radu NEGRU

Parteneri
Mesagerul Bacău MOL România va amenaja primele două benzinării de pe Autostrada Moldovei (A7)
ZCH FOTO. Accident grav pe E85, la ieșirea din Roman: două persoane au rămas încarcerate
NewsEdge OMS avertizează: Epidemia de Ebola din Congo este „departe de a fi sub control”. Aproape 5.000 de cazuri și peste 2.300 de morți
BusinessEdge Tesla pregătește lansarea Cybercab, taxiul autonom fără volan și pedale. Primele curse vor începe în august

