Începutul lunii noiembrie a marcat împlinirea a 70 de ani de la înființarea Liceului ”Mihail Sadoveanu” Borca. În ultima zi a manifestărilor omagiale, în sala Căminului cultural, în prezența a peste 300 de invitați, actuali și foști elevi și dascăli ai școlii, reprezentanți ai administrației și instituțiilor locale și județene, a avut loc festivitatea dedicată acestui important eveniment. Liceul teoretic din comuna Borca, înființat în prima parte a deceniului șase din secolul trecut, se alătură unităților de învățământ similare de la acea vreme din comunele Roznov și Săbăoani. La festivitățile organizate în comună – la Căminul cultural și la biserică – au fost omagiate numele profesorilor, învățătorilor, educatorilor și ale salariaților unităților de învățământ locale care au activat în aceste școli, astăzi plecați la Domnul. De asemenea, au fost oferite distincții unor cadre didactice și altor persoane care au activat și au sprijinit de-a lungul deceniilor învățământul din comuna Borca.




Slujbă Te Deum
În ziua de 8 noiembrie, cu ocazia sărbătorii ”Sfinților Arhangheli Mihail și Gavril”, în biserica satului Borca, după slujba tradițională, a avut loc un Te Deum în memoria dascălilor comunității plecați la Domnul. Un grup numeros de copii a susținut un mic spectacol de cântece adecvate acestui moment. De asemenea, în predica sa, preotul paroh Neculai Cojocariu, slujitor și el cu ani în urmă al școlii, a evocat contribuția primilor dascăli din această comună și pe toți cei pomeniți.
File de istorie
Surse locale indică anul 1854 ca început al învățământului primar în comuna Borca și pe dascălul Vasile Vasiliu, venit din Ardeal. Oficial, școala din Borca a fost înființată în 1859, ca școală de băieți, având drept clădire la dispoziție un imobil din lemn, unde învățau copii din satele Mădei, Sabasa, Stejaru, Cotârgași, Holda, Broșteni, iar ca învățător menționat – Costachi Chiriță. La început scrierea se făcea cu litere chirilice, iar mai apoi s-a introdus abecedarul.
* 1863-1864 – figurau înscriși 32 de elevi la Școala Borca, iar la sfârșitul semestrului o parte a obținut calificativul ”eminent” la disciplinele lectură, aritmetică, geografie, biografia domnitorilor;
* 1864 – reformele din timpul lui Alexandru Ioan Cuza și promulgarea Legii Învățământului, prin care devenea obligatoriu învățământul de 4 ani. Revizorul școlar Nicolae Vicol, care răspundea de județele Neamț și Suceava, solicită majorarea salariilor învățătorilor din școlile montane de la 50 lei, la 100 lei, argumentând la minister: ”…merită a fi salarizați cu câte 100 lei pe lună, nu numai în privința capacității, dar și a locului greu și muntos unde sunt situate comunele citate și la care chiar nutrimentul se poate avea cu multă greutate și cu întreit cost decât la țară”.
* 1885-1887 – acad. Iancu Kalinderu dispune repararea (sau construirea, potrivit altor surse) localului de școală, pe care l-a înzesrat cu atelier de tâmplărie și strungărie, cu mobilier și bibliotecă. Sunt donate cărți didactice pentru uzul elevilo. Școala de băieți este împroprietărită cu 6 falce de fânaț pe vârful unui munte (Secu);
* 1890 – cu sprijinul Administrației Domeniului Coroanei Regale a fost înființată școala de fete, frecventată de 25-30 de eleve. Se repară vechiul corp de școlă și se înființează un atelier de croitorie;




* 1948 – prin Reforma Învățământului a fost reînființat învățământul de 7 ani;
* 1953 – a fost înființată Școala medie de 10 ani, devenită Liceul Teoretic ”Mihail Sadoveanu”, printre primele școli întemeiate după război în fosta regiune Bacău. Merit ce revine, printre alții, învățătorului Vasile Codrescu, inspectorului școlar Constantin Podoleanu, inspectorului școlar Mihail Vadana, care au convins autoritățile că Borca este locul prielnic pentru o astfel de instituție;
* 1970 – directorul Vasile Adăscăliței creează condiții pentru înființarea primului post remunerat de bibliotecare, ocupat de Elena Mărcuțianu; până atunci, funcția era executată de profesorii de limba română, remunerați epntru acest efort;
* 2002 – a fost înființat al doilea laborator de informatică dotat cu 26 de calculatoare
* 2012 – în luna septembrie este numit ca director prof. Vasile Amariei, fost director adjunct, iar ca director adjunct prof. Daniel Calu, din echipă făcând parte în continuare prof. Aurel Budăi ca director adjunct;
* 2019-2020 – construirea unui atelier școală și extinderea corpului B unde funcționează școala profesională, investiție datorită căreia se învață într-un singur schimb.
Constantin NEGRU




