Mediul de afaceri din județ recrutează personal calificat în diverse ocupații, iar conform Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Neamț în această săptămână piața oferă 620 de posturi vacante. Cele mai multe oportunități de angajare, 316, sunt în reședința de județ, iar la polul opus, la Târgu Neamț pot găsi de lucru 77 de persoane. Zona Roman, care include și comunele limitrofe, oferă celor care un loc de muncă sau au unul dar vor să-l schimbe 227 de posturi.
În Piatra Neamț și localitățile învecinate se pot angaja 12 agenți de securitate, 27 de lăcătuși mecanici, 49 de muncitori necalificați, 16 sudori sau 13 tapițeri. În multe alte ocupații sunt mai puține posturi, dar persistă deficitul de personal în ocupații din industria ospitalității. Pentru cei cu studii superioare sunt puține oportunități, cele mai multe, 8 fiind pentru ingineri în mai multe specializări. Detalii suplimentare pot fi obținute la sediul Agenției Locale pentru Ocuparea Forței de Muncă de pe strada Mihai Eminescu din Piatra Neamț.
La Roman sunt 12 cereri pentru angajați de înaltă calificate, iar la fel ca în reședința de județ se caută preponderent ingineri agronomi, constructori, topografi sau electroenergetică. Pentru cei cu studii medii sunt 17 posturi disponibile în industria ușoară și se recrutează confecționeri textiliști, iar 23 de cereri sunt pentru muncitori necalificați pentru mai multe domenii de activitate inclusiv confecții. Doar două posturi sunt pentru licențiați la Târgu Neamț, pentru economist și agent vânzări – inginer agricol sau horticol. În rest este de muncă pentru cei care pot presta ca fierar betonist, gaterist, dulgher sau tâmplar universal.
Lista completă a locurilor de muncă disponibile o puteți consulta mai jos.
(G. S.)

Parteneri
Mesagerul Bacău Anul școlar 2026-2027 vine cu noutăți pentru bobocii de clasa a IX-a
ZCH VIDEO. Accident în Piatra Neamț – Poliția și Ambulanța la fața locului
NewsEdge Între fertilitate și buget, de ce amână părinții mileniali din S.U.A. cel de-al doilea copil
BusinessEdge Turismul a generat un deficit de 4,6 miliarde euro. Românii cheltuie în vacanțe aproape de două ori mai mulți bani decât reușește industria locală să atragă

