Platinum Optic
Platinum Optic
Platinum Optic
Close Menu
Stiri Neamt
    Facebook X (Twitter) Instagram WhatsApp Telegram RSS YouTube
    duminică, august 16
    Facebook X (Twitter) YouTube Telegram RSS Instagram
    • Despre noi
    • Contact
    • Arhiva
    Stiri Neamt
    • Actual
    • Analiză
    • Anchetă
    • Economie
    • Politic
    • Social
    • Economie
    • Sport
    Actual >>
    • Povestea unui vis despre cai și oameni / Baza Hipică Piatra Neamț, 40 de ani de la înființare
    • Emeric Imre, la „Dăm Folk”: „La Cenaclu am învățat să fim obraznici”
    • COPII CU CARE NE MÂNDRIM Radu Andrei Caia, șeful promoției 2026 la Liceul „Carol I” Bicaz: „Mă ghidez după regulile bunului-simț”
    • Alexandra Șerban, medic rezident neurolog: „Visul meu a început la 10 ani, după ce mi-am pierdut bunicul”
    • Copii care pătimesc din cauza adulților. Două accidente petrecute în Neamț s-au soldat cu rănirea a 5 minori
    • VIDEO. Neamț. Orașul Bicaz în sărbătoare de Ziua Marinei
    • Religia pentru oameni grăbiți / Iertarea: libertatea de a nu rămâne dator trecutului
    • Tragedie: familie din Târgu-Neamț, distrusă într-un accident cu un autocamion militar
    • Noutăți pentru bobocii de clasa a IX-a
    • Ziua comunei Bozieni – sărbătoarea plină de energie a comunității!
    Stiri Neamt
    Prima pagină » Eveniment » Gala Aniversară „Florile Ceahlăului” 35
    IMG 20240321 WA0005 - Gala Aniversară „Florile Ceahlăului” 35
    Eveniment martie 21, 2025

    Gala Aniversară „Florile Ceahlăului” 35

    By MesagerulNiciun comentariu4 Mins Read
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link
    Fii informat cu Google News
    Adauga-ne ca sursă preferată de știri

    IMG 20240321 WA0005 - Gala Aniversară „Florile Ceahlăului” 35La sfârșit de Mărțișor, Festivalul-concurs național de muzică populară pentru copii și tineri „Florile Ceahlăului” va atinge cea de a XXXV-a sa ediție. Una aniversară, care va fi celebrată cum se cuvine. Astfel, în organizarea Centrului pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț, se va desfășura un concert extraordinar – Gala aniversară „Florile Ceahlăului” –, în care vor fi invitați să evolueze interpreți consacrați ai folclorului românesc, laureați ai festivalului-concurs, printre ei numărându-se și invitata de onoare, Matilda Pascal-Cojocărița. Concertul extraordinar va fi întregit de evoluția Ansamblului folcloric „Floricică de la munte”, care va prezenta momentul „Azi, în sat, e nuntă mare!”, program dedicat căsătoriei, unul dintre cele patru Praguri ale ciclului vieții (alături de naștere, botez și moarte).

    Accesul în sala de spectacol se face pe baza biletului de intrare (30 lei/loc), care poate fi achiziționat de la Secretariatele Centrului pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț (telefon: 0233.214.026) și Casei de Cultură a Sindicatelor Piatra-Neamț (telefon: 0233.215.278).

    Scurt istoric al Festivalului „Florile Ceahlăului”

    Cu mai bine de cincizeci de ani în urmă, în vara anului 1968, debuta prima ediţie a Festivalului-concurs „Florile Ceahlăului”. Istoria sa a fost una destul de sinuoasă, concursul cunoscând şi perioade de întrerupere. Ediția inaugurală a avut caracter județean, iar următoarele au devenit naționale.

    La „Florile Ceahlăului” a cântat pentru prima dată regretata Angela Ciochină, pe când avea doar 16 ani, fiind răsplătită cu trofeul „Floarea de argint”.

    Valoarea interpretativă, originalitate și repertoriu erau principalele criterii de la care juriul, alcătuit din cele mai mari personalități muzicale ale vremii – Sile Dinicu, Radu Șerban, George Grigoriu, D.D. Botez, George Sbârcea, Vasile Veselovschi, Temistocle Popa, Gherase Dendrino – nu s-a abătut deloc. De fapt, Radu Șerban, George Grigoriu și Sile Dinicu au fost nelipsiți de la primele trei ediții.

    Iniţial, competiţia a fost destinată tinerilor interpreţi de muzică uşoară. În acest fel manifestarea şi-a consumat primele 12 ediţii, 1968 – 1980 (în anul 1978 nu s-a desfăşurat).

    După un alt an de pauză (1981), festivalul se reia în 1982, acum competiţia fiind destinată tinerilor interpreţi de muzică populară. În noua formă sunt organizate opt ediţii, până în 1989.

    Urmează o nouă întrerupere a manifestării, de data aceasta mai lungă. Festivalul-concurs „Florile Ceahlăului”, devenit proiect cultural-artistic al Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ, renaşte după douăzeci de ani, în anul 2009.

    La reluarea sa, festivalul îşi propunea perpetuarea unei competiţii de tradiţie a cântecului popular românesc, valorificând muzica instrumentală şi vocală, autenticitatea cântecului şi a portului tradiţional. Astfel, manifestarea se adresează copiilor şi tinerilor cu vârste între 8 şi 25 de ani şi cuprinde două secţiuni: canto tradiţional românesc şi instrumente populare tradiţionale (vioară, acordeon, ţambal, clarinet, trompetă, fluier, cobză, nai).

    De reţinut că în perioada de dinainte de 1989, în competiţie au participat interpreţi valoroşi, laureaţii fiind tinere talente care au devenit ulterior nume consacrate ale folclorului naţional, precum Matilda Pascal-Cojocăriţa, Liviu Vasilică, Elena Peşte, Nelu Gabor, Nelu Şopterean sau regretatul Ioan Hongu.

    După anul 2009, festivalul a devenit un important punct de reper în carierele unor tineri solişti din ţară, care au cucerit trofeele sau premiile competiţiei.

    În anul 2020, primul an pandemic din ţara noastră, faza finală şi Gala laureaţilor nu au mai putut avea loc, astfel că juriul a decis, pentru a nu nedreptăţi vreun concurent, să nu mai fie decernat Trofeul „Florile Ceahlăului”, concurenţii calificaţi pentru această ultimă etapă primind Diploma de finalist al ediţiei a XXXII-a. În următorii doi ani – 2021 și 2022 – concursul nu s-a mai desfășurat.

    Lista laureaţilor ultimelor ediţiilor de după 2009:

    •     2009 – Ana DRAGU (Târgu Neamţ – Neamţ);
    •     2010 – Sorina ASOFRONIEI (Pechea – Galaţi);
    •     2011 – Gabriel Marinel DUMITRU (Piteşti – Argeş);
    •     2012 – Georgiana PĂDURARU (Buhuşi – Bacău);
    •     2013 – Ioana Maria UNGURAŞ (Jibou – Sălaj);
    •     2014 – Larisa Vasilica UŢĂ (Baia Mare – Maramureş);
    •     2015 – Alex Daniel Bulai (Piatra-Neamţ – Neamţ);
    •     2016 – Ioana ŞTEFAN (Suceava – Suceava);
    •     2017 – Ionuţ COCOŞ (Slobozia – Ialomiţa);
    •     2018 – Florin MIHALACHE (Bucureşti);
    •     2019 – Alexandra Diana DAN (Putna – Suceava);
    •     2023 – Gabriel TRETEAG (Suceava);
    •     2024 – Alexandra Georgiana PIȚU (Valea Dragului, Giurgiu).
    COMES – Angajăm

    Parteneri

    Mesagerul Bacău Mașina unui polițist din Buhuși, atacată de mulțimea agitată, adunată în fața sediului Poliției ZCH FOTO. Cascadorie nedorită cu mașina. Un accident petrecut la Pipirig s-a soldat cu rănirea a 5 persoane NewsEdge Frumuseţea şi credința ca limbaj de stat. Scurte însemnări despre epoca Sfântului Constantin Brâncoveanu BusinessEdge Povestea Campbell: Cum a devenit supa condensată un simbol al industriei alimentare americane și al artei pop
    Florile Ceahlăului
    Follow on Google News Follow on Facebook Follow on Instagram Follow on YouTube
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link WhatsApp
    Previous ArticleGirov. Comuna cu doi primari, unul face referatele, altul semnează. Știre în două variante
    Next Article O doamnă vine, alta pleacă! Carmen Elena Nastasă a demisionat de la „Carmen Saeculare”, Florentina Moise a revenit la CJ
    Mesagerul
    • Website

    Adresa: str. Baltagului, nr. 6, Piatra Neamt telefon: 0233/235.907 fax: 0333/816.194

    Poate te intereseaza si...

    Cai și oameni participând la un spectacol de echitație în aer liber.

    Povestea unui vis despre cai și oameni / Baza Hipică Piatra Neamț, 40 de ani de la înființare

    august 16, 2026
    Emeric Imre cântând la chitară la Dăm Folk, Neamț.

    Emeric Imre, la „Dăm Folk”: „La Cenaclu am învățat să fim obraznici”

    august 16, 2026
    Radu Andrei Caia, elev la Liceul Carol I Bicaz, în fața bibliotecii.

    COPII CU CARE NE MÂNDRIM Radu Andrei Caia, șeful promoției 2026 la Liceul „Carol I” Bicaz: „Mă ghidez după regulile bunului-simț”

    august 16, 2026
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    reclama zerobet.ro
    Reclama Liceu Parhon
    Renault
    Anunturi intrerupere EON
    Program transport public
    Program transport public
    www.asclepion.ro
    reclama publiserv
    Anunt angajare Urban Grup Environment
    reclama gustari spatiale
    reclama stpn
    anunt angajare
    reclama econeamt
    reclama Drupo
    reclama soundservice
    reclama
    reclama trustccdp
    vremea papagalilor
    reclama Bratner
    reclama Fiscal Service
    reclama Danirom
    reclama Danlin
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
    • Politica prelucrare date personale
    mesagerulneamt.ro © 2026

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.