Actualizare: Live – declarație de presă susținută de secretarul de stat, dr. Raed Arafat: vezi aici.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență organizează cel mai mare exercițiu din ultimii ani, intitulat „SEISM 2025”, care a început pe 21 iunie, la ora 07:41. Acțiunea simulată constă în aplicarea Concepției naționale de răspuns post-seism și urmărește pregătirea forțelor de intervenție în cazul unui cutremur major.

Scenariul exercițiului presupune un seism de magnitudinea 7,3 pe scara Richter, urmat posibil de replici. În acest context, toate unitățile subordonate IGSU au fost alertate, iar mai multe echipaje de pompieri din țară se deplasează către Capitală pentru gestionarea situației simulate.
Pregătirea și antrenamentul structurilor operative sunt esențiale pentru a putea răspunde eficient în situații reale, când siguranța comunităților este în pericol. Autoritățile fac un apel către populație pentru a înțelege eventualele disconforturi cauzate de activitățile din teren în perioada exercițiului, subliniind importanța cooperării pentru succesul acestei acțiuni complexe.
Exercițiul „SEISM 2025” reprezintă un pas important în consolidarea capacității naționale de intervenție în caz de dezastre naturale, asigurând o mai bună coordonare și pregătire în fața unui potențial dezastru seismologic.
Vă vom ține la curent cu amănunte pe parcursul zilei. La ora 9.15, conferință de presă la București. (M.N.)