Guvernul condus de Ilie Bolojan și-a asumat răspunderea pentru măsurile dintr-un prin pachet fiscal acum o săptămână, în data de 7 iulie. Decizia care scurta cu mult traseul legislativ pentru aceste măsuri crea și posibilitatea pentru opoziție da a depune o moțiune de cenzuri împotriva Guvernului, ceea ce s-a și întâmplat.
Moțiunea, cu titlul „Au ruinat țara și acum îi obligă pe români să achite nota de plată – afară cu Guvernul ipocrit”, depusă de parlamentarii AUR, POT și SOS România a fost dezbătută astăzi, 14 iulie, în plenul Parlamentului.
De la început era clar că șansele acestei inițiative de a trece erau foarte mici. Partidele de la guvernare au o majoritate confortabilă în Parlament, deci singura modalitate în care Guvernul Bolojan ar fi fost „dat jos” ar fi fost printr-o trădare de mari proporții. Asta deoarece partidele de coaliție, PSD, PNL, USR și UDMR au o majoritate clară față de formațiunile din opoziție. Respectiv este vorba de 294 de parlamentari plus 17 deputați din grupul minorităților naționale care susține Guvernul în Parlament. Potrivit datelor oficiale partidele din opoziție, AUR, POT și SOS România, au 134 de parlamentari.
Normele legale prevăd că este necesar un număr de 116 semnături pentru depunerea unei moțiuni de cenzură, iar ca aceasta să treacă și Guvernul să fie demis, ar fi fost necesare 233 de voturi, jumătate plus unu din numărul total de parlamentari.
Surpriza nu s-a produs. Moțiunea a căzut la vot și, pe cale de consecință, măsurile din primul pachet fiscal propuse de guvernul condus de Ilie Bolojan vor intra în vigoare. Chiar dacă această moțiune nu a avut succes, au ieșit la iveală și primele „crăpături” în coaliția de guvernare. Mai mulți parlamentari PSD au dat semne că ar fi tentați să alăture opoziției și chiar liderul partidului a ieșit în față și a spus că nu este de acord cu majorarea TVA. (V.B.)