
„Deși raportul cu amendamente a fost votat în Comisia pentru Muncă încă din 22 septembrie, acesta nu a fost depus oficial, aceasta fiind metoda prin care politicienii blochează dezbaterea finală și votul în plen”, titrează site-ul de specialitate edupedu.ro.
Proiectul cu aceste modificări a fost pe ordinea de zi de opt ori până acum și apare, din nou, pentru luni, 17 noiembrie, la dezbatere, iar miercuri, 19 septembrie pentru votul final. Probabilitatea ca acesta să fie dezbătut sau votat este însă foarte mică, în lipsa raportului oficial solicitat de premierul Ilie Bolojan. Prim-ministrul a cerut un raport-analiză din partea Ministerului Educației și Cercetării cu date despre impactul financiar, pentru a evalua consecințele reintroducerii burselor de excelență și revenirii la vechea formulă de plată cu ora.
Modificările se referă, pe de o parte, la bursele de excelență olimpică I și II, eliminate în vară, pentru care se propun cuantumuri între 25% și 100% din salariul minim brut pentru olimpiadele internaționale și 700 lei/ lună pentru olimpiadele naționale. Totodată, este prevăzută posibilitatea ca aceste burse să fie suplimentate din fonduri locale. În privința plății cu ora, se dorea revenirea la formula de calcul bazată pe norma didactică de predare și salariul de bază, cu sporurile aferente – eliminând calculul raportat la numărul mediu lunar de ore lucrătoare stabilit anual prin hotărâre de guvern.
Potrivit edupedu.ro, proiectul ar fi fost discutat într-o ședință comună a coaliției de guvernare, dar nu s-a ajuns la consens și acesta ar fi adevăratul motiv pentru care nu se trece, de fapt, la vot pe aceste modificări.
Plata cu ora a fost unul dintre motivele protestelor sindicatelor din educație, din ultimele luni, care au cerut insistent demisia ministrului Educației, Daniel David.
Pe site-ul guvernului nu a fost încă postată, luni, 17 noiembrie, ordinea de zi a ședinței din această săptămână.
Angela Croitoru





