Reținerea unui primar de către DNA nu mai este demult o știre care să pună lumea pe jar. Cu atât mai mult în această perioadă tulbure pentru toată lumea, cu partide care coabitează la guvernare și se bat în rest cu toate armele pe care cred că le au: servicii sau mai bine zis oameni din servicii, procurori, judecători, presă. Primarul comunei Zănești a fost ”săltat” cum se spune în limbaj de specialitate, la câteva zile după congresul partidului unde a slujit 4 mandate – PSD – și după o excursie la București cu toți colegii primari. Excursie unde a fost veselie mare și chef, cum stă bine delegațiilor la cel mai important partid din Parlament, cum se alintă pesediștii acum, când nu mai sunt primii în sondaje. Dincolo de modul în care s-au derulat faptele legate de această reținere, sunt câteva lucruri care merită semnalate. În afară de anchetatori nimeni nu poate să spună dacă ele sunt relevante, dar coincidențele sunt de semnalat, pentru că ele arată cum legăturile de afaceri pot deveni la un moment dat primejdioase.
Ce știm în acest moment
Primarul comunei Zănești, Ioan Filip, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile după ce procurorii anticorupție l-au pus sub acuzare pentru fapte de luare de mită și abuz în serviciu. Ca un amănunt, lângă ușa sa era un anunț mare care vorbea despre pericolul corupției. Doar pe el, celelalte 3 persoane reținute, doi funcționari din primărie și administratorul unei societăți comerciale, au fost ”lăsați la vatră”. La început au fost percheziții domiciliare în 12 locații în care au fost implicați polițiști și jandarmi, dar nu din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Neamț sau Jandarmeria Neamț. Cel mai probabil au fost implicate forțe de ordine din județul Bacău, ceea ce sugerează că s-a dorit cumva discreție totală. Pe 12 noiembrie DNA a emis un comunicat în care erau arătate faptele reținute în sarcina acuzaților, primarul Ioan Filip, Andrei-Sebastian Andrieș, consilier superior în cadrul Compartimentului de achiziții publice din cadrul Primăriei Zănești, Florentina Marin, inspector de specialitate în cadrul Compartimentului resurse umane al primăriei menționate și administratorul SC Termoizoconstruct SRL. Această din urmă firmă precum și societatea Lei în instalații SRL și administratorul ei, erau acuzați de complicitate la abuz în serviciu.
Comunicatul, aparent foarte explicit, poate induce în eroare. Se vorbește despre niște firme mici, care ar fi primit lucrări și cărora li s-a cerut șpagă și despre un contract mai mare, care nu este atribuit clar uneia dintre aceste două societăți, chiar dacă la o lectură rapidă ai fi tentat să crezi asta. În realitate, contractul cel mai, de peste 3 milioane de lei, era în ”curtea” societății Proto-Cris SRL din Zănești. Inițial un SRL-D.
Administrator, acționar și beneficiar 100% este Iacoban Maria Cristina. Numele atrage atenția, deoarece soțul ei, Cornel Iacoban, este comisar de poliție în cadrul Biroului de Combatere a Criminalității Organizate Neamț. Unii ar spune că din acest motiv este explicabil de ce DNA nu a folosit la cele 12 percheziții de la Zănești polițiști și jandarmi din Neamț și de ce numele firmei nu apare în comunicatul DNA. Alții ar spune că relația mai puțin apropiată din ultima perioadă dintre polițist și primar este explicația reținerii alesului local și a discreției DNA, care folosește în anchete ”mijloace specifice” de lucru.
Oricum ai întoarce comunicatul DNA în cârca primarului cele mai multe fapte relatate apar în relația cu Proto-Cris SRL.
Mită o casă și aproximativ jumătate din profit
Iată fragmentul din comunicatul DNA care atrage atenția: „În ordonanțele procurorilor se arată că, în cauză, există date și probe care conturează următoarea stare de fapt: În perioada aprilie-sfârșitul anului 2023, în condițiile derulării contractului constând în Reparații și extindere trotuare în comuna Zănești, jud. Neamț, în valoare de 3.015.980,63 lei (fără TVA), inculpatul Filip Ioan ar fi pretins de la administratorul unei societăți comerciale o sumă în cuantum de aproximativ jumătate din profitul obținut în legătură cu contractul menționat anterior, pentru încheierea, derularea în bune condiții și decontarea lucrărilor respective. În aceeași perioadă, inculpatul Filip Ioan ar fi primit de la administratorul respectiv foloase necuvenite, constând în construirea unei case pe o suprafață de teren ce aparține familiei acestuia, situată pe raza comunei Zănești, construcție ce a presupus din partea executantului cheltuieli de aproximativ 40.000-50.000 de euro. Imobilul respectiv a fost ulterior scos la vânzare pentru o sumă de aproximativ 150.000 de euro”, conform DNA.
Nu știm dacă a fost și vândut imobilul, dar asta este altă poveste. Ce se știe sigur din documente este că firma din Zănești a câștigat contractul cu reparația trotuarelor, în asociere cu mult mai cunoscuta Trust CCDP SRL Roznov. Ultima pare să fi dispărut din ecuație, senzația fiind de vehicul folosit pentru a ajuta ca un SRL-D să aibă acces la o lucrare mai mare.
Referitor la casă, în Zănești este de notorietate faptul că familia comisarului de poliție deține – a achiziționat în timp – mai multe terenuri și că s-a construit case pe ele, construite de firma sa. În definitiv acesta e obiectul de activitate și dacă ai firma și terenurile, dacă ai și clienți, de ce să nu o faci? Unul dintre clienți este chiar partenerul de licitație, Daniel Niță, care achiziționează o casă de la Costel Iacoban, care apare în declarația acestuia de avere, cu suma de 50.000 de euro.
Ceea ce frapează în declarațiile de avere ale comisarului, în anul următor valoarea tranzacției este mai mare, de 98.000 de euro
ceea ce poate însemna, în cazul în care vedem partea plină a paharului, lucrări suplimentare și un nou contract de vânzare-cumpărare. Dacă nu, explicațiile sunt la domnul comisar, fiind cel mai probabil o eroare de dactilografiere, altfel structurile de integritate din MAI s-ar fi sesizat imediat, având în vedere funcția și atribuțiile sale. Tranzacție n-ar trebui să aibă de-a face nu are de-a face cu cazul de la DNA, singura legătură fiind că s-a petrecut în perioada de derulare a contractului.
Proto-Cris : Contracte mai mici sau mai mari cu instituții publice
Din datele publicate pe SEAP reiese că firma Proto-Cris a avut de-a lungul timpului mai multe contracte cu instituții publice. Ceea ce nu reprezintă o infracțiune. Prin achiziție directă a efectuat reparații tâmplărie și elemente de tâmplărie PVC la Școala Vaduri, contract de sub 5.000 lei din această lună, reparații sală de clasă la Liceul Teologic Ortodox „Sfinții împărați Constantin și Elena” – circa 30.000 de lei în noiembrie 2024. Ce sare în ochi este că cele mai valoroase contracte au fost la Zănești. Acestea apar și în declarație de interese a comisarului de la BCCO, de unde sunt la vedere.
La începutul lunii august 2019 SC Proto-Cris a obținut prin achiziție directă un contract de 143.055 lei obiectul fiind ”Amenajare grup sanitar și asigurarea utilităților necesare la Școala Gimnazială nr. 2 Zănești”. Simultan, tot prin achiziție directă, aceeași firmă a câștigat contractul de peste 25.000 lei care avea ca obiect ”Amenajare grup sanitar și asigurare utilități Grădinița Traian”, din comuna Zănești. În timp au fost și alte lucrări, nu prea importante, și în Zănești și în alte locații. Să știi să aștepți și să faci lucrări care să-l mulțumească pe primar pare că este o virtute, așa că au venit și contracte mai bănoase. Cum ar fi cel din 27 iunie 2023, de circa 204.000 lei, achiziție directă pentru înființarea unui parc tematic în Zănești, sau început de iulie 2023 când, tot prin achiziție directă aceeași firmă a obținut un contract de peste 387.000 lei, tot cu Primăria Zănești, pentru construire garaj utilaje. Nu trebuie uitat contractul pentru înființarea unui parc cu temă acvatică și punct de informare turistică, tot în Zănești, un contract de 353.692 lei. Parc acvatic te duce cu gândul la bazine și tobogane cu apă, piscine și șezlonguri. De fapt circa 71.000 euro au fost cheltuiți de administrația publică locală pentru un parc în care leagănele au formă de delfin sau alte creaturi marine, plus o clădire cu o încăpere – punctul de informare.
Lucrarea nu a fost făcută la drumul principal, ci „în cartier”, așa cum îi spun localnicii. Un cartier de case noi, frumoase, ascuns de ochii lumii, de la drumul național la stânga, cum mergi spre Bacău. Acolo pare să fie fieful primarului Ioan Filip și al familiei Iacoban, unde familia primului deține o spălătorie auto, un service auto, o parcare de tir-uri.
Tot la nivel de zvonuri credibile, oamenii vorbesc despre afaceri similare în privința transporturilor cu TIR-uri, care și-ar împărți frățește strada.
Firmele din comunicat – mici și aparent nerelevante
Comunicatul DNA vorbește cu amănunte despre contractele cu două firme mai mici, care au prins lucrări la Zănești și cărora li s-a cerut parandărăt. Este vorba despre SC Termoizoconstruct SRL. Această din urmă firmă precum și societatea Lei în instalații SRL și administratorul ei, erau acuzați de complicitate la abuz în serviciu. Ultima are o cifră de afaceri de doar 65.000 de lei în 2024 și nu a avut nici un angajat, ceea ce sugerează că acționarul este și administrator și executant. Altfel ar fi vorba despre muncă la negru.
SC Termoizoconstruct SRL are cam aceeași situație, chiar dacă este un pic mai răsărită. Nici ea nu avea angajați în 2022, dar cu un an înainte raporta un contract de muncă. Cifra de afaceri în 2024 este de 119,696 lei, cu un profit de puțin peste 16.000 de lei. Semn că ori nu a avut lucrări rentabile, ceea ce ne duce cu gândul la resursele pe care le avea ca să dea șpaga despre care se spune că ar fi fost cerută.
Dacă compari cele două firme cu Profi-Cris este foarte clar că există o diferență de la cer la pământ, atât când vine vorba despre valoarea contractelor și, potrivit DNA, nivelul spăgii.
Vocea satului – reacția localnicilor din Zănești
A doua zi după ridicarea primarului Ioan Filip de către anchetatori, pe 13 noiembrie, o echipă de la ”Mesagerul de Neamț” a încercat să ia pulsul localității. Majoritatea celor cu care am stat de vorbă erau la curent cu faptul că au fost percheziții, unii știau că primarul a fost dus la DNA, alții nu, dar majoritatea aveau o părere bună despre bună despre el, mulți făcând comparația cu precedentul edil. Este vorba despre Andrei Gheorghe, care a condus primăria din 1996 până în 2012 când zăneștenii l-au ales pe Ioan Filip.
”Eu, dacă aș fi primar, nu opresc și eu, acolo, 2, 3 lei?”
„Îl știu foarte bine, cum să nu, că doar sunt din Zănești, născut și crescut aici. Da eu îl cunosc ca pe un băiat foarte bun, a făcut atâtea pentru comună… A tras gaz metan, a asfaltat tot, tot, fiecare străduță, a făcut sală de sport, școlile au fost renovate, grădinițe la fel, avem dispensar nou. Nu știu de DNA, eu la asta nu mă pricep, dar eu nu cred că a luat ceva. Dar, sincer să fiu, și eu dacă aș fi primar, și fac o lucrare cu cineva, îi dau aceluia chiar tot, tot, 100%, nu opresc și eu, acolo, 2, 3 lei? Acu, hai să fim serioși… Dacă l-au arestat îmi pare rău, parcă nu mă așteptam să se întâmple asta. A făcut atât de multe pentru comună, pentru comunitate… Primarul care l-am avut înaintea lui, nu a făcut nimic. A tras apă cu fonduri europene, și a dat-o la Apa Serv. Zicea că am tras apă, să aibă toată lumea, și după ce tot a fost gata, a vândut-o la Apa Serv. Da măcar ăsta o făcut pentru comună. Dar dacă totuși a făcut ceva și a greșit, asta-i treaba lui. Dar eu nu știu, nu cunosc, parcă nu cred… Îmi pare rău după el, dacă l-au arestat. Dar iar o întorc. Să zicem că dacă eu aș fi primar îmi opresc și mie ceva, pe pieptul copchilului, că așa se face. Fac toți, și parlamentarii, toți fac…”, spune în localnic care a ieșit din casă să-și schimbe butelia.
”După mine e un băiat bun, e gospodar…”
„Dar primarul nostru e om bun, gospodar, ce să zic? Eu am fost la casa lor, la domnul Filip, la părinții domnului primar. Am auzit că l-au chemat la DNA pe domnul Ioan Filip, așa se zice, dar nu am auzit să fi fost arestat. De asta nu știu ce să zic. Da eu cred că nu l-a arestat de tot, cred că l-a pus la domiciliu. Nu le am eu cu politica, nu cunosc, nu mă bag. După mine e un băiat bun, e gospodar… Primarul care a fost înainte, a făcut și acela câte ceva, da mai mult a făcut pentru noi domnul Filip”, declară un alt sătean.
”Nu cred că a făcut ceva”
„A fost un primar bun, dar eu aud că a fost arestat… Nu cred că a făcut ceva. E un primar bun și a făcut multe pentru comuna noastră, avem școli, grădinițe, locuri de joacă pentru copii, ce să mai vrem. A făcut mult pentru comună”, spune un alt zăneștean.
„Aici a fost lucru făcut”
Un bărbat susține cu tărie că primarul Ioan Filip a fost reclamat, probabil de cineva din primărie, deoarece ar fi fost sever și aspru cu salariații:
„Ei, nu s-a întâmplat, aici a fost lucru făcut. A fost pârât, vă spun eu. Cine să-l pârască? Tot colegi de-ai lui care au vrut să-i facă rău. Nu se înțeleg între ei. Primarul Filip era cam sever cu ei și nu le-a convenit. Ceva a fost… acolo, la ei. E rău ce aud. Eu nu am avut treabă cu el niciodată. Nu m-a deranjat cu nimic, niciodată. Ba dimpotrivă, când am avut nevoie de ceva m-a ajutat. M-am dus la primărie și el ieșea, pleca undeva. Și mi-a zis că dacă vreau să mai stau un 10 minute, un sfert de oră, dacă nu, să vin mai târziu. Zic, stau acum dacă tot am venit. Și nu a durat mult, vreo 5 minute, și m-a invitat la el. Dacă a făcut ceva, e treaba lui, nu mă interesează. Care-i vrea răul, care-i vrea binele, așa e de când lumea”.
Cazul primarului de la Zănești, ca multe altele de același tip va genera, cel mai probabil, un proces de lungă durată. Va fi interesant de văzut dacă primarul va reveni la conducerea primăriei, mai devreme sau mai târziu sau, de data acesta DNA-ul va dovedi fără putință de tăgadă vinovăția celor în cauză. Până atunci funcționează prezumția de nevinovăție pentru toată lumea.
Alte opinii
„Am o grămadă de necazuri, nu am ieșit nici măcar până în centru. Pe mine mă doare capul de primar…? Dacă a fost arestat, o să-i dea drumul. Pe ușa pe care l-a băgat, îl scoate pe cealaltă. Așa zic eu. Da ce părculeț a făcut? Acela de la cămin? Ăla se cheamă părculeț? Ca să nu fie bine, acum înainte de sărbători…”
„Este un primar bun, dă și el ce poate, ajută lumea, da mai mult nu pot să spun pentru că a fost un primar care ne-a condus atâția ani. Am avut un primar bun, eu așa zic. O fi luat bani, n-o fi luat… nu știu ce să zic. Toată lume greșește, toți greșim… Dar a făcut și pentru Zănești câte ceva. Îmi pare rău de el. Că celălalt primar care a fost înainte nu a fost bun. Dar domnul Filip a făcut multe pentru comuna noastră”.
Gabi SOFRONIA
Valentin BĂLĂNESCU

Parteneri
Mesagerul Bacău Pompierii de la ISU Bacău, vicecampioni naționali! Performanță istorică și șapte podiumuri cucerite
ZCH Cum citești corect detaliile unei polițe și eviți surprizele neplăcute
NewsEdge De ce lipsește Ucraina de la cea mai mare paradă militară din Polonia. Cum au evoluat tensiunile dintre Varșovia și Kiev
BusinessEdge Producția industrială a scăzut cu 3,5% în primul trimestru. Industria prelucrătoare a înregistrat cel mai mare declin


„Îl știu foarte bine, cum să nu, că doar sunt din Zănești, născut și crescut aici. Da eu îl cunosc ca pe un băiat foarte bun, a făcut atâtea pentru comună… A tras gaz metan, a asfaltat tot, tot, fiecare străduță, a făcut sală de sport, școlile au fost renovate, grădinițe la fel, avem dispensar nou. Nu știu de DNA, eu la asta nu mă pricep, dar eu nu cred că a luat ceva. Dar, sincer să fiu, și eu dacă aș fi primar, și fac o lucrare cu cineva, îi dau aceluia chiar tot, tot, 100%, nu opresc și eu, acolo, 2, 3 lei? Acu, hai să fim serioși… Dacă l-au arestat îmi pare rău, parcă nu mă așteptam să se întâmple asta. A făcut atât de multe pentru comună, pentru comunitate… Primarul care l-am avut înaintea lui, nu a făcut nimic. A tras apă cu fonduri europene, și a dat-o la Apa Serv. Zicea că am tras apă, să aibă toată lumea, și după ce tot a fost gata, a vândut-o la Apa Serv. Da măcar ăsta o făcut pentru comună. Dar dacă totuși a făcut ceva și a greșit, asta-i treaba lui. Dar eu nu știu, nu cunosc, parcă nu cred… Îmi pare rău după el, dacă l-au arestat. Dar iar o întorc. Să zicem că dacă eu aș fi primar îmi opresc și mie ceva, pe pieptul copchilului, că așa se face. Fac toți, și parlamentarii, toți fac…”, spune în localnic care a ieșit din casă să-și schimbe butelia.
„Dar primarul nostru e om bun, gospodar, ce să zic? Eu am fost la casa lor, la domnul Filip, la părinții domnului primar. Am auzit că l-au chemat la DNA pe domnul Ioan Filip, așa se zice, dar nu am auzit să fi fost arestat. De asta nu știu ce să zic. Da eu cred că nu l-a arestat de tot, cred că l-a pus la domiciliu. Nu le am eu cu politica, nu cunosc, nu mă bag. După mine e un băiat bun, e gospodar… Primarul care a fost înainte, a făcut și acela câte ceva, da mai mult a făcut pentru noi domnul Filip”, declară un alt sătean.
„A fost un primar bun, dar eu aud că a fost arestat… Nu cred că a făcut ceva. E un primar bun și a făcut multe pentru comuna noastră, avem școli, grădinițe, locuri de joacă pentru copii, ce să mai vrem. A făcut mult pentru comună”, spune un alt zăneștean.
„Ei, nu s-a întâmplat, aici a fost lucru făcut. A fost pârât, vă spun eu. Cine să-l pârască? Tot colegi de-ai lui care au vrut să-i facă rău. Nu se înțeleg între ei. Primarul Filip era cam sever cu ei și nu le-a convenit. Ceva a fost… acolo, la ei. E rău ce aud. Eu nu am avut treabă cu el niciodată. Nu m-a deranjat cu nimic, niciodată. Ba dimpotrivă, când am avut nevoie de ceva m-a ajutat. M-am dus la primărie și el ieșea, pleca undeva. Și mi-a zis că dacă vreau să mai stau un 10 minute, un sfert de oră, dacă nu, să vin mai târziu. Zic, stau acum dacă tot am venit. Și nu a durat mult, vreo 5 minute, și m-a invitat la el. Dacă a făcut ceva, e treaba lui, nu mă interesează. Care-i vrea răul, care-i vrea binele, așa e de când lumea”.
