A doua ediție a Cupei de Tenis Yan K, organizată în parteneriat cu Școala de Tenis Petrodava, s-a desfășurat în perioada 5 – 7 decembrie la baza sportivă a Școlii de Tenis Petrodava din Piatra Neamț (Izvoare – Str. Răsăritului), reunind în acest an 45 de participanți. Atmosfera de competiție, dar și de fair-play, a definit evenimentul care devine treptat o tradiție pentru comunitatea locală de tenis.
Organizatorii au felicitat toți jucătorii pentru participare și pentru nivelul ridicat al jocului demonstrat pe teren.
Câștigătorii pe niveluri:
- Nivel 7: locul I – Irimia Moise, locul II – Bălașcă Codrin
- Nivel 6: locul I – Ciurea Ionuț, locul II – Iftode Iulian
- Nivel 5: locul I – Gorgos Alexandru, locul II – Bălașcă Cristian
- Nivel 4: locul I – Toader Adrian, locul II – Arboreanu Carina
„Turneele Yan K sunt cu implicare emoțională, prima ediție fiind dedicată tatălui meu care nu mai este printre noi, iar a doua cu ocazia zilei mele de naștere în semn de mulțumire lui Dumnezeu pentru ceea ce primesc”, a declarat Andreea Grăițaru, organizatorul competiției.
La final, acesta a transmis mulțumiri speciale echipei sale de sprijin: Alex Vavrița, Ștefan Spiridon, Mihai Colcer și Grăitaru Cosmin.
„Această competiție a fost un prilej de a uni iubitorii sportului alb într-un balon de tenis pe două terenuri, unde, pe lângă faptul că s-a desfășurat turneul, a existat și partea de socializare, însemnând diferite aperitive, care au fost puse la dispoziția jucătorilor și spectatorilor de către doamna Andreea Grăițaru, organizatoarea turneului. Oamenii care ne-au călcat pragul fac parte din comunitatea locală și sunt persoane care ne sprijină și pe noi ca și club. A fost un eveniment care, sigur, se va repeta și la anul. Noi am jucat cu casa închisă, ocupându-se toate locurile de la turneu, ceea ce demonstrează faptul că oamenii deja știau cum va fi. Din ediția precedentă, aveau experiența asta și știau că o să fie la fel, o reușită. Acest lucru s-a și confirmat în urma datelor primite de la participanți”, Colcer Mihai, fondatorul Școlii de tenis Petrodava.

Denisa POPA

Parteneri
Mesagerul Bacău Albia Siretului, sufocată de balastiere și utilaje abandonate
ZCH Eclipsa de Soare din această seară va fi vizibilă în mai multe orașe din Regiunea Nord-Est
NewsEdge Perseidele 2026: când și unde poate fi observată ploaia de meteori din 12 spre 13 august
BusinessEdge Inflația anuală a coborât la 8,2% în iulie. Unele alimente s-au ieftinit, dar chiriile și motorina au înregistrat cele mai mari scumpiri









