Poliția desfășoară astăzi o acțiune amplă de prevenție rutieră, în sistem RELEU, pe DN15, pe raza a cinci județe. Scopul principal al acestei acțiuni este creșterea siguranței rutiere și prevenirea accidentelor, nu aplicarea de sancțiuni.
Echipajele de poliție, împreună cu reprezentanți ai RAR, sunt prezente în trafic pentru a monitoriza circulația, a fluidiza traficul și a atrage atenția conducătorilor auto asupra respectării regulilor de circulație, în special în zonele cu risc crescut de producere a accidentelor.
Reprezentanții Poliției precizează că acțiunea se desfășoară coordonat, iar schimbul de echipaje între județe are rolul de a asigura o prezență constantă și vizibilă pe traseul monitorizat. Intervențiile polițiștilor vizează în primul rând informarea și responsabilizarea participanților la trafic.
Demararea oficială a acțiunii este programată începând cu ora 13.00, moment din care vor fi transmise și informații sincronizate privind desfășurarea acesteia.
Poliția recomandă conducătorilor auto să circule prudent, să respecte regulile de circulație și să adopte un comportament preventiv, pentru siguranța tuturor participanților la trafic.

Parteneri
Mesagerul Bacău Pompierii de la ISU Bacău, vicecampioni naționali! Performanță istorică și șapte podiumuri cucerite
ZCH Cum citești corect detaliile unei polițe și eviți surprizele neplăcute
NewsEdge De ce lipsește Ucraina de la cea mai mare paradă militară din Polonia. Cum au evoluat tensiunile dintre Varșovia și Kiev
BusinessEdge Producția industrială a scăzut cu 3,5% în primul trimestru. Industria prelucrătoare a înregistrat cel mai mare declin


