Iarnă normală în județul Neamț, la acest sfârșit de săptămână (30 ianuarie – 1 februarie 2026). În principalele localități, Piatra-Neamț, Roman, Târgu-Neamț, Bicaz și Roznov, temperaturile se vor menține în acord cu sezonul. Vor fi maxime cuprinse între 2 și 8 grade Celsius, în timp ce minimele vor ajunge, noaptea, de la -7 la -12 grade, ceva mai rece în zona muntelui Ceahlău, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie.
Nu sunt anunțate cantități mari de precipitații, doar o fulguială, local, în special seara și dimineața, în zona de deal, în timp ce la munte sunt condiții să ningă.
De la mijlocul săptămânii viitoare meteorologii anunță un val de căldură care va readuce temperaturi peste normalul perioadei pentru câteva zile și, probabil, ploi și burniță, local, în zona de deal și de munte a județului.
Angela Croitoru





