Exercițiul național de alarmare publică „Miercurea Sirenelor”, programat pentru miercuri,4 martie, a fost amânat, a anunțat Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU), care invocă contextul actual de securitate și necesitatea unei informări publice mai ample ( cite;te comunicatul aici) .
Șeful DSU, Raed Arafat, a declarat că decizia urmărește evitarea unor interpretări greșite în rândul populației care nu știe că este vorba despre un exercițiu, mai ales în contextul tensiunilor externe. El a subliniat însă că testarea sirenelor rămâne necesară, pentru ca sistemul de avertizare să funcționeze în situații reale.
DSU a precizat că va reveni cu un calendar revizuit al testărilor și cu măsuri suplimentare de comunicare, în perioada următoare. (M.N.)

Parteneri
Mesagerul Bacău Întâlnire emoționantă între generații: 30 de ani de la înființarea Centrului de Hemodializă din SJU Bacău
ZCH VIDEO. Piatra-Neamț. Joia “la târg”: ceartă pe locurile de parcare în piața centrală!
NewsEdge Angajatorii cer explicații după schimbarea procedurii pentru muncitorii străini. Sute de dosare, în pericol
BusinessEdge Piața construcțiilor a crescut cu 20,1% în iunie. Segmentul rezidențial are cea mai bună evoluție anuală


