Primăria comunei Țibucani se confruntă cu un deficit semnificativ de personal, în contextul aplicării noilor măsuri administrative privind eficientizarea aparatului public local. Potrivit datelor transmise de Instituția Prefectului, organigrama prevede un total de 28 de posturi pentru această unitate administrativ-teritorială.
Cu toate acestea, realitatea din teren arată o situație mult diferită. În prezent, instituția funcționează cu doar 15 angajați, aproape la jumătate față de numărul aprobat. Structura actuală include 2 demnitari, 4 funcționari publici și 9 angajați contractuali.
În aceste condiții, aplicarea măsurilor de reducere a personalului devine imposibilă, susțin reprezentanții administrației locale. Dimpotrivă, nevoia reală este de suplimentare a resursei umane pentru a putea face față volumului de muncă.
Primarul comunei, Ioan Narcis Rusu, explică situația:
„Din numărul total efectiv în instituție care lucrează astăzi avem 15 angajați, după cum urmează: 2 demnitari, 4 funcționari și 9 contractuali. Noi nu avem ce posturi desființa. Nici măcar vacante. Suntem în deficit de personal. Ba chiar ar fi nevoie să mai angajăm câțiva oameni”.
Comuna Țibucani are o populație de aproximativ 3.740 de locuitori, iar activitatea administrativă trebuie asigurată cu resurse limitate, în ciuda cerințelor tot mai complexe impuse de legislația în vigoare.
C.T.S

Parteneri
Mesagerul Bacău Video/Acte de vandalism în noile autobuze electrice din Bacău. Primarul Viziteu anunță amenzi drastice: „Nesimțirea se va plăti scump!”
ZCH PNL Neamț în fierbere. Laurențiu Leoreanu: „Suntem pentru corectitudine, dar nu împotriva calității clasei politice! Pe cine să punem, căruțași?
NewsEdge Legea integrității, în Senat. Cum poate scrisoarea PPE să schimbe votul de miercuri al PNL și UDMR?
BusinessEdge Visual Fan dezvoltă o platformă proprie pentru gestionarea sistemelor de stocare. Allview Certus este deja utilizată în proiecte BESS


„Din numărul total efectiv în instituție care lucrează astăzi avem 15 angajați, după cum urmează: 2 demnitari, 4 funcționari și 9 contractuali. Noi nu avem ce posturi desființa. Nici măcar vacante. Suntem în deficit de personal. Ba chiar ar fi nevoie să mai angajăm câțiva oameni”.