Războiul dintre PSD și premierul Ilie Bolojan a ajuns la faza victimelor colaterale. După retragerea miniștrilor din funcții prin demisie, Sorin Grindeanu a cerut imperativ prefecților puși de PSD să facă același gest. Adrian Bourceanu, prefectul PSD de Neamț este în situația de a demisiona la ordinul șefului de partid, iar Daniel Harpa a confirmat pentru Mesagerul de Neamț că demisia acestuia va fi înregistrată cu o zi înainte de depunerea moțiunii de cenzură.
Adrian Bourceanu va respecta disciplina de partid, poate cu speranța că va fi numit foarte repede înapoi pe funcție, în eventualitatea în care va ajunge prim ministru un social democrat într-o nouă formulă guvernamentală: ” Voi finaliza discuțiile cu președintele Daniel Harpa și voi face ceea ce ni se cere tuturor, este firesc când activezi într-o familie politică.”
Dincolo de gestul șefului PSD de a retrage prefecții rămâne întrebarea ce va face PSD-ul fără ei într-o eventualitate ( destul de improbabilă) a unor alegeri anticipate. Mai ales dacă, de exemplu, în Neamț ar apărea un prefect USR. (V.B.)




