Canotorii Clubului Sportiv Ceahlăul Piatra Neamț încheie cu rezultate excelente participarea la Campionatul European de Juniori desfășurat în perioada 23-24 mai, la Brandenburg, Germania, sportivii nemțeni reușind să urce de mai multe ori pe podium.
Cele mai importante performanțe au venit în probele feminine, unde sportivele clubului au cucerit două medalii de aur. În proba de 4 feminin juniori (JW 4-), canotoarele Vasilică Denisa Mihaela și Bordânc Ana Maria au devenit campioane europene, după o cursă dominată de echipajul României.
O altă medalie de aur a venit în proba JW 8+1, unde au concurat Ursăciuc Mădălina, Cazacu Gabriela Angela și Baciu Elena.
Pe podium a urcat și Biță Sonia Teodora, medaliată cu bronz în proba JW 4x. 
Rezultate valoroase au fost obținute și în probele masculine și mixte. Sportivul Paraschiv Bogdan Ionuț a ocupat locul 4 în proba JM 4-, fiind foarte aproape de podium.
Totodată, în proba 8+1 Mixt, sportivii Ana Maria Bordânc, Vasilică Denisa Mihaela și Paraschiv Bogdan Ionuț au încheiat competiția pe locul al treilea, aducând o nouă medalie pentru delegația României.
Performanțele sportivilor au fost obținute sub îndrumarea antrenorilor Bîrlădeanu Cornelia, Orhei Ana și Budeanu Andreea.
Denisa POPA
Foto: Facebook/ CS Ceahlăul Piatra Neamț – Canotaj




O altă medalie de aur a venit în proba JW 8+1, unde au concurat Ursăciuc Mădălina, Cazacu Gabriela Angela și Baciu Elena.
Pe podium a urcat și Biță Sonia Teodora, medaliată cu bronz în proba JW 4x. 



