Absolvenții clasei a VIII-a au susținut pe 22 iunie prima probă scrisă la examenul de Evaluare Națională. Cu mult înainte de ora 11:00, când expira timpul pentru examenul la Limba și literatura română, parte din părinți erau deja în fața centrelor de evaluare și-și așteptau copiii să iasă din unitatea de învățământ. Chiar dacă unii dintre ei erau la a doua experiență de acest fel, emoțiile erau inerente și poate chiar mai mari decât la primul copil.

Unii veniseră direct de la serviciu și nu aflaseră subiectele, astfel că cei care se cunoșteau între ei împărtășeau impresiile despre subiecte care au fost date în acest an la Limba și literatura română. La centrul de examen de la Școala Gimnazială nr. 2 din Piatra Neamț primii elevi au ieșit undeva în jurul orei 11:15. Mai degajați decât părinții, adolescenții s-au arătat încântați de subiecte și au apreciat că au fost mai ușoare decât la simulare. Cam aceeași situație era și la Școala Gimnazială „Daniela Cuciuc” din Piatra Neamț.
Gabi SOFRONIA, montaj Denisa POPA





