Valul de căldură cuprinde întreaga țară. Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare cod galben de „temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat” care este valabilă astăzi, 26 iunie și în județul Neamț.
„Vineri (26 iunie) valul de căldură se va extinde în toate regiunile. În Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova, în sudul Banatului și local în Transilvania se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, astfel că maximele termice vor fi cuprinse în general între 30 și 34 de grade, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și pe alocuri în cele de deal”, precizează comunicatul ANM.
Avertizarea meteo este valabilă astăzi, 26 iunie, în intervalul orar 12.00 – 21.00.
Prognoza meteo pentru următoarele zile arată că va continua valul de căldură. Duminică temperaturile maxime în zona Moldovei vor fi între 34 și 36 de grade Celsius. Se așteaptă ca aceste temperaturi să continue și la începutul săptămânii viitoare.
M.N.





